SBS MATEMATİK SORULARI NASIL OLACAK

2013 sbs nasıl olacak?

Sadece 8.sınıf konularından mı yoksa 6,7 ve 8.sınıf konularından mı soru gelecek?

Zor mu olacak kolay mı olacak?

8.sınıf öğrencileri ve aileleri başta olmak üzere herkesin merak ettiği sorular bunlar…

Kısaca açıklayalım…

SBS 2007 – 2008 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başladı. 8.sınıflara SBS ise 2008-2009 eğitim öğretim yılında başladı. SBS ilk uygulamaya konulacağı süreçte öğrencilere yıl içinde öğrendikleri bilgilerden sınav yapılacağı üzerinde çok durulmuştu. Ancak bu sene, yetkililere yöneltilen “SBS sadece 8.sınıf konularından mı olacak?” sorusuna yetkililer, “eğitim programımız sarmal bir yapıya sahip olduğu için, sadece 8.sınıf konularından sorular sorulacak olması, 6 ve 7.sınıf konularını da kapsamamaktadır.” şeklinde yuvarlak cevaplar alınmaktadır.

Yetkililerin bu cevabı SBS 2013 sorularının kapsamını henüz bilmediklerini göstermektedir. Program, yetkililerin söylediği gibi sarmal bir yapıda ancak tüm dersler ve konular için geçerli değil. Özellikle fen ve teknoloji dersinde konular çok büyük farklılıklar arz etmektedir.

Matematik dersinden grafikler konusunu ele alacak olursak; bu konu hem 6.sınıfta hem 7.sınıfta hem de 8.sınıfta karşımıza çıkmakta. Ancak tamamen birbirinden farklı içeriklere sahip. 6.sınıf grafikler konusu sütün ve çizgi grafiğini kapsamakta iken 7.sınıf grafikler konusu daire grafiğini ele almaktadır. 8.sınıf grafikler konusunda ise farklı bir grafik türü olan histogramı görmekteyiz. Dolayısıyla programımız tam bir sarmal yapıda olmadığını görüyoruz…

1.135 views