PAYLAŞ

TEOG maratonu 2015-2016 eğitim öğretim yılı için tamamlandı. Öğrencilerimiz aylarca verdikleri emeklerinin karşılığını almak için sınavlarda ter döktü. Şimdi tüm öğrencilerin merak ettiği konu LİSE PUANLARI DÜŞECEK Mİ?
Bu konuyu aydınlatabilmek için TEOG sistemine yakından bakmak ve bu yılki sorular ile önceki yılların sorularını karşılaştırmak gerekir.
TEOG SİSTEMİ
TEOG sisteminde 3 yanlış 1 doğruyu götürür kuralı yok. Dolayısıyla sorular zor olduğunda öğrenciler boş bırakmak yerine herhangi bir cevap şıkkını işaretlemeyi tercih ediyorlar. Bu durumda da soruların zorluğu ölçüsünde netlerde düşüş yaşanmıyor. Dolaysıyla sorular ne kadar zor olursa olsun, netler ve puanlar tahmin ettiğiniz kadar çok düşmüyor düşmeyecek.youtube
facebook
twitter
instagram

SORULAR ZOR MUYDU?
TEOG 2016 NİSAN soruları beklendiği gibiydi. “2.dönem TEOG Soruları Zor Mu Olacak?” başlıklı yazımızda soruların zor olacağını gerekçeleri ile açıklamıştık. Ayrıca haftalar öncesinde yayımladığımız ankete katılan yüzlerce kişi de soruların zor ya da çok zor olacağı görüşünde birleşmişti. Ankete ve sonuçlarına “2016 NİSAN TEOG SORULARI NASIL OLACAK?” başlıklı içeriğimizden bakabilirsiniz. Yine teog sınavlarının tamamlanmasının hemen ardından yayınladığımız “2016 NİSAN TEOG SOULARI NASILDI?” başlıklı anket sonuçlarına göre de sınav soruları zordu. ANKET DEVAM EDİYOR. KATILABİLİRSİNİZ…

PUANLAR AZALACAK MI ARTACAK MI?

Soruların önceki yıllara göre zor olması puanları aşağı doğru çekecektir. Ancak yanlış doğruyu götürmez kuralı gereğince puanlardaki bu düşüş sınırlı kalacaktır. Bazı okulların puanı düşmeyebilir, hatta artabilir.

ÖĞRENCİLER NE YAPMALI?

TEOG sisteminde öğrencilerin en büyük hatası, teog sınavları yapılınca dönem bitmiş gibi rahatlamalarıdır. Unutulmamalıdır ki YEP dediğimiz Yerleştirmeye Esas Puanınız hesaplanırken yıl sonu başarı puanlarınız %30 etkili. YEP ile ilgili soru cevap şeklinde ayrıntılara “TEOG PUAN HESAPLAMA HAKKINDA” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz…

Öğrencilerin bundan sonra yapması gereken, dönemin bitmediğinin bilincinde olarak, son sınavlardan ve proje ödevlerinden alınabilecek en yüksek puanları alarak yıl sonu başarı puanlarını artırmaya çalışmaktır.

EMEKLER ZAYİ OLMASIN!

Binlerce öğrenci aylarca hatta yıllarca bu sınavlar için çalışıyorlar. Verdikleri emeklerin boşa gitmemesi için TEOG sisteminde şans başarından kaynaklanan hataların giderilmesi gerekir. Bunun için de 3 yanlış 1 doğruyu götürür kuralı getirilmelidir. 3 yanlış 1 doğruyu götürür kuralının gelmesi bir çok yanlışın yapılmamasını sağlayacaktır.

Öğrencilerimiz verdikleri emeklerin karşılığını alsın, istedikleri okullara yerleşsinler temennisi ile yazımı sonlandırıyorum.

Her şey gönlünüzce olsun…

 • soner

  Hocam Merhaba,
  Puanım 491.1601 , yüzdelik dilimim genel 0,61 , il 0,81.
  İstediğim lisenin dilimi 0,69 ama bu sene kontenjanı 340 dan 238 e düşmüş.
  Bu kontenjan azalması benim bu okula girme şansımı çok düşürür mü?
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Soner
   Kontenjanların azalması tabii olarak girme şansını olumsuz etkiler
   Ancak o okuldan daha yüksek puanlı civar okulların kontenjanlarının da artması ve azalması etkili
   İnşallah kazanırsın
   Gönlünce olsun

 • Furkan Kara

  Hocam ben bişey farkettimde bi lise 405 puan yüzdeligi 16 geçen sene.Benim bu seneki puanım 412 ve yüzdeliğim 17.47 bu ne anlama geiliyo ? Yani benim puanım o lsieden 7 puan yüksek oolmasına rağmen giremiycekmiyim ? Oliseye 420 puanlı olanlarmı girelbiyor anlamadım.

 • teogcu

  benim puanım 418 gidecegim okul 416 ama yüzdelik dilmim az kalıyor gidebilirmiiyim

 • Kaan Metin

  Benim puanım 472. Geçen sene 475 ile alan bir liseye girebilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhaba Kaan Metin
   Öncelikle şunu ifade edeyim, bu yazdıklarım ve yazacaklarım tamamen benim tahminimdir.
   Puanların düşeceğini tahmin ediyorum. Gitmek istediğin 475 puanlı liseye gidebilirsin diye düşünüyorum.
   472 puanı olan bir öğrenci 480 puan ile 455 puan arasındaki okulları tercih etmelidir.
   Umarım istediğin okulu kazanırsın.

 • Öğrencilerin “puanlar inşallah düşer!” duasına “AMİN” diyelim…