2017 2.Dönem Teog Zor Mu, Kolay Mı Olacak?

26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak olan teog sınavlarına öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz çok emek vererek hazırlanıyor. Emeklerinin karşılığını alıp alamama durumunun yaratmış olduğu endişe de kaçınılmaz oluyor. Tüm öğrencilerin aklına gelen ilk soru “acaba TEOG soruları bu sene zor mu olacak?”

facebook anketimize katılın “2017 2.Dönem Teog Zor Mu, Kolay Mı Olacak?”

Öncelikle belirtelim, bu sorunun cevabını kimse bilemez, sadece tahmin ve öngörülerde bulunabilir. Daha önceki yıllarda öngörülerimin isabetli olmasından kaynaklı öğrenciler bu soruyu çok sık olarak bana yöneltiyorlar.

1.DÖNEM TEOG SORULARI

Tüm otoritelerin ortak düşüncesi 1.dönem sorularının genel olarak ve özellikle matematik sorularının kolay olduğu yönünde. Sadece Türkçe sorularının biraz eleyici olduğu biliniyor.

980 KİŞİ…

2016-2017 eğitim öğretim yılı 1.dönem TEOG sınavında tam 980  öğrenci 120 sorunun tamamını doğru cevaplandırdı. Bu öğrencilerin tamamı 1. kabul edilemeyeceğine göre, okul sınav notları ile sıralanacaklar. Bu da çok adil değil. Çünkü bazı okullarda sınavlar kolay bazı okullarda sınavlar kolay hazırlanıyor. Bu çok adil görünmeyen durumu düzeltmek için ise…

2.DÖNEM SORULARI BİRAZ ZOR OLABİLİR

980 öğrencimizin full çektiği ve bu öğrencilerin başarı sıralamasının adil olması için 2.dönem teog sorularının biraz daha belirleyici, eleyici yani zor olacağını tahmin ediyorum. Özellikle matematik dersinde öğrencileri zorlayacak sorular gelebilir. Konuların artmış olması ve bazı konulardan istenilirse çok zor sorular hazırlanabilir olmasını hatırlatmak isterim. Bu konular, cebirsel ifadeler, çarpanlara ayırma, özdeşlikler gibi bazı konulardan gelebilecek bazı sorular öğrencilerimizi zorlayabilir…

ZOR OLMASI MI KOLAY OLMASI MI İYİDİR?

Soruların zor olması öğrencilerimiz tarafından çok da memnuniyetle karşılanan bir durum değil. Gerçekte ise zor olmasının dezavantajları olduğu gibi avantajları da var. Aynı şekilde soruların kolay olmasının da dezavantaj ve avantajları var.

AVANTAJ ve DEZAVANTAJLAR

Sınav sorularının zor olmasının avantajı sınava çok iyi hazırlanan öğrenciler ile normal düzeyde hazırlanan öğrencileri ayırt etmesi bakımından avantajdır. Ancak yanlışların doğruları götürmediği bir sınavda soruların çok zor olması da sınava hiç hazırlanmayan öğrenci ile az ya da orta düzeyde hazırlanan öğrenciyi ayırt etmekte işe yaramaz. Çünkü hiç hazırlık yapmamış bir öğrenci de az hazırlık yapmış bir öğrenci de sorunun doğru cevabını bulamayınca rastgele bir seçenek işaretler. Bu durumda kimse soruyu bilerek yapmadığından soru işe yarar bir soru olmaz.

Sınav sorularının kolay olması ise sınava hiç hazırlanmayan öğrencilerle az ya da orta seviyede hazırlanan öğrencileri ayırt etmesi bakımından kullanışlı bir sınav olabilir. Ancak böyle bir sınavda da çok iyi hazırlanan öğrenciler arasında bir sıralama yapma şansımız kalmaz.

SONUÇ OLARAK

Sonuç olarak bu yazdıklarım ışığında belki bir dersten, belki birkaç dersten zor sorular gelecektir. Ancak tüm teog soruları zor olacak manasında demiyorum. Önceki yıllara baktığımızda birinci dönem soruları ile ikinci dönem soruları arasında zorluk açısından çok büyük farklar olmadığını görüyoruz. Ayrıca çalışma disiplinini oturtmuş öğrenciler uzun süreli bir çalışmadan geçmelerinden kaynaklı olarak ortalamaların arttığını da biliyoruz. Öğrencilerimizin tek korkusu ise konuların fazla olması. Son söz olarak kimsenin emeği boşa gitmesin, tüm öğrencilerimizin hakkında hayırlısının olmasını diliyorum.

Sağlıcakla kalın…