Anadolu Lisesi Mi? Meslek Lisesi Mi?

TEOG tercihleri sürecinde öğrencilerin ve velilerin aklına gelen sorulardan biridir. Bir velimiz de iletişim sayfamızı kullanarak bu soruyu sormuş bana. Onun şahsında hepiniz için faydalı olacağını düşündüğüm yazımı sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle soruya cevap ararken ilk yapmamız gereken Türkiye Yüzdelik Dilimi‘ne bakmak olmalı. Bu değer ne kadar küçük ise öğrenci o kadar başarılı olmuş, ne kadar büyük ise o kadar başarısız olmuş demektir.

Yüzdelik dilimi 0 ile 3-5 arasında olan öğrenciler için bu soru çok da önemli değil. Çünkü bu yüzdelikteki öğrenciler geneli itibarı ile fen lisesi tercih ediyorlar.

Yüzdelik dilimi 5 ile 40 arasında olan öğrencilerin bir kısmı için önemli bir sorudur. Bu aralıktaki öğrenciler lise hayatlarında derslerine iyi çalışarak tıp, hukuk, mühendislik gibi bölümler kazanabilirler. Ancak bu aralıktaki öğrencilerden bazılar da lise hayatında ders çalışmayı boşlayıp her hangi bir üniversite kazanamayabilirler de. Eğer ders çalışmak değil de meslek edinmek istiyorsa öğrenci, bu yönde kabiliyeti varsa meslek lisesine yönlendirilmelidir. Ayrıca bu aralıktaki öğrenciler için eski adı sağlık meslek lisesi olan liseler bence en iyi tercihtir.

Yüzdelik dilimi 40 ile 100 arasında olan öğrencilere ise kesinlikle meslek lisesi tavsiye ediyorum. Çünkü bu yüzdelik dilimine sahip öğrencilerin gidebilecekleri Anadolu Liseleri üniversite giriş sınavlarındaki başarılarının seviyesi düşük olan liseler olacaktır. Üniversite kazanamayan bir Anadolu Lisesi öğrencisi ise iş hayatında vasıfsız eleman olacaktır. Meslek Lisesi öğrencisi ise üniversite kazanırsa kendi bölümünde iyi işler yapabilir, üniversite kazanamaz ise de anladığı bir iş olacağından dolayı iş hayatında kendine yer bulabilir.

Teog tercih sürecindeki tüm öğrencilere ve ailelere başarılar diliyorum. Umarım her şey gönlünüzce olur…