PAYLAŞ

Özellikle okul çağındaki çocukların derslere olan ilgisizliği, dikkat sorununu sıkça karşımıza çıkarıyor. 

Sınıftan sık sık dışarı çıkma isteği, yerinde oturamama ve sınav esnasında bildiği bir soruyu cevaplandıramama gibi durumları yaşayan öğrenciler, Türkiye’de ilk kez uygulanan Berard ve Nörofeedback tedavi yöntemiyle ilaçsız bir şekilde tedavi edilebiliyor.

dikkat eksikliğiDikkat eksikliğini ilaçsız ortadan kaldıran Nörofeedback ve Berard yöntemlerinin uygulanması konusunda bilgi veren Psikiyatrist Dr. R. Sabri Yurdakul, “Nörofeedback metodunda kafaya takılan elektrodlarla beyin dalgaları ölçülmekte, bu esnada bilgisayar animasyonları gösterilerek dikkatin yoğunlaşması sağlanmaktadır. Nörofeedback seansları 30 veya 45 dakikalık 20 seanstan oluşmakta ve bu dönemin sonunda özellikle görsel dikkatte artış gözlenmektedir. Berard metodu ise sağ ve sol kulağa farklı modülasyonda müzik dinletilerek kulakların eğitilmesi prensibine dayanmakta ve sonuçta sağ ve sol beyine gelen işitsel uyaranlar arasındaki senkronizasyon tamamlanıp sözel dikkat eksikliği ortadan kalkmaktadır. Berard yöntemi, 20 gün boyunca günde 30 dakika olarak uygulanmaktadır. Gerek görsel, gerekse işitsel dikkat eksikliğinde bu yöntemler ilaç kullanılmaya gerek olmayan durumlarda tercih edilmekte, ilaç kullanılması gereken durumlarda ise ilaca olan ihtiyacı azaltmaktadır” dedi. Dikkat [ads1]Eksikliğiniz İşitsel mi? Görsel mi? Psikiyatrist Dr. R. Sabri Yurdakul, dikkat eksikliğinin görme ve işitme duyularının en az birinin az çalışmasından kaynaklandığını ve sorunun tespitinden sonra görsel ve işitşel algı eğitimleri ile ilaç kullanmadan çözülebildiğini söyledi. Dr. Yurdakul, “Çocuklarının okul başarısı için kaygılanan anne babalar, dikkat eksikliği sorunu ile karşılaşınca en çok ilaç kullanımı konusunda endişe yaşıyor. Endişelerinin başlıca sebebi, ilaçların ileriki dönemlerde beyine zarar vermesi ve bağımlılık yapması korkusundan kaynaklanıyor. İlaç kullanılması gerektiği zaman ilaç kullanılabilir, ihtiyaç olmayan durumlarda ise kesinlikle kullanılmaması gerekir. İlaç dozunu azaltmak için farklı yöntemlerden faydalanılmalıdır. Bu yöntemler dikkatin seviyesine göre değişmektedir” dedi. Dikkat eksikliğinin seviyesine göre ilaçsız tedavi edilebildiğini, sorunun görsel ve işitsel olarak hangi yönde olduğunu bilmenin iyileşmeyi kolaylaştırdığını belirtti. İşitsel dikkat eksikliğinin yoğun olduğu durumlarda Berard İşitsel Algı Yönteminin, görsel algı eksikliğinde ise Nörofeedback Görsel Algı yönteminin çok etkili olduğunu vurguladı.

 • Buse

  İyi günler hocam. Ben sekizinci sınıf öğrencisiyim. Dershanenin en yüksek sınıfındayım, okul notlarım 100 ve son deneme sınavı puanım 688. Öğretmenlerim bu sene soruların zor olacağını ve çalışmamın yetersiz olabileceğini söylüyorlar. Matematik dersi dışında sıkıntı çektiğim bir ders yok. Ancak öğretmenlerimin baskıları yüzünden kendimi çok gergin hissediyorum. Bu gerginlik beni sınavda da kötü etkileyecek. İki sorum olacak. Bundan kurtulmak için ne yapabilrim? Bu sene TEOG gerçekten zorlayıcı olacak mı?

  • Geçen seneye göre biraz zorlayacı olacağını tahmin ediyorum ama bu zorlayacılık çok fazla olmaz bence…
   Sınav öncesi son tavsiyelerimi http://www.ragipsahin.com.tr/teog-sinav-gunu-bunlari-yapin/ adresinden takip edebilirsin

   • ümit

    bence teog2 zor olacak gibi.çünkü meb in kazanım testi matematik o kadarda kolay değil.

    • Evet olabilir. Zaten ikinci teog sorularinin zor olacagi yonunde beklenti var

     • ümit

      hocam yinede bugünden sonra sadece meb in kazanımlı sorularına çalışmak yeterli olur diyorum.nasıl olsa siz varsınız çözümde var.sağolun.varolun.

 • Arda345

  Merhaba hocam,benim derslerim çok iyi okul notlarımdan sadece İngilizcem 98.Dershanede en iyi sınıftayım ancak dershane sınavlarında ise hep dikkatsizlik veya işlem hatası yüzünden 2-3 sorum gidiyor,680 lerde filan alacağıma 660 alıyorum.Her sınavda hep böyle oluyor,bundan nasıl kurtulabilirim?Yardımcı olabilir misiniz?

  • TEOG sisteminde süre yeterince fazla…
   Acele etmeye gerek yok. Panik olmaya gerek yok.
   Başarılı isen sürenin yarısı geçmeden testi bitirirsin.
   Başa dönüp tekrar çözmeni tavsiye ederim. İkinci çözmede hataları görebilmek için ilk çözümleri silmekte fayda var.

   • imam-hatip

    hocam ben karatas anadolu lisesine naki yptım okulun puanı 272 7 kişi alacakbenim puanım 285 yüzde kaç giderim yada gitme ihtimalimyuksekmi erken cevaplarsanız çok iyi olur saygılarımla

    • 7kişilik kontenjan varsa başvuran kişiler arasında ilk 7ye girmen gerekiyor demektir. 285 puanla büyük ihtimalle girersin ama dediğim gibi 285’ten yüksek 7 kişi başvurursa giremezsin.
     “İnşallah 285’ten yüksek başvuran olmaz” diye dua etmelisin.

     • imam-hatip

      inşallahhocam ilk hedifim orasıydı zaten evimede yakın cok saolun

 • imam-hatip

  hocam merhaba ben bu sene teogla anadolu imam hatipe geçtim okulum öğretmenleri cok iyi okul yeni zaten hocam ben lise 2 de belki nakil yapabilirim kafamda ki sorum şu lise 2 de yani 10.sınıfta normal anadolu liselerine naki yapabilirmiyim bu sene yapamıyacam cunkü burda cok basarılı oldum herkescok seviyor umarımbasarım devam eder rehberlikçiye sordum naki yapabilrmiyim diye evet yapabilirsin dedi normal anadoluya sizcede yapabilirmiyim lütfen erken bır vakitte cevap verin…

  • Öncelikle tebrik ederim, başarılarının devamını dilerim. Okulundan hocalarından ve başarıdan memnun isen okul değiştirmeye gerek yok. Üniversite giriş sınavlarında okul türünün bir önemi yok.
   Ama illa okul değiştireceğim dersen temmuz ağustos aylarında ara sınıf boş kontenjanlar meb sitesinde açıklanıyor. Açıklamada nakil şartları da oluyor. Her yıl şartlarda ufak tefek değişiklikler olduğu için nakil yaptirmak istedigin yıl açıklamaları takip etmelisin…

   • imam-hatip

    hocam ben basarılıyım lakin öğrenciler cok serseri ve başarıdüşük normal anadoulya geceyim mi ki hocam bilemedim nakil süreci ne zamana kadardevam edecek