Dikkat Eksikliği

Özellikle okul çağındaki çocukların derslere olan ilgisizliği, dikkat sorununu sıkça karşımıza çıkarıyor. 

Sınıftan sık sık dışarı çıkma isteği, yerinde oturamama ve sınav esnasında bildiği bir soruyu cevaplandıramama gibi durumları yaşayan öğrenciler, Türkiye’de ilk kez uygulanan Berard ve Nörofeedback tedavi yöntemiyle ilaçsız bir şekilde tedavi edilebiliyor.

dikkat eksikliğiDikkat eksikliğini ilaçsız ortadan kaldıran Nörofeedback ve Berard yöntemlerinin uygulanması konusunda bilgi veren Psikiyatrist Dr. R. Sabri Yurdakul, “Nörofeedback metodunda kafaya takılan elektrodlarla beyin dalgaları ölçülmekte, bu esnada bilgisayar animasyonları gösterilerek dikkatin yoğunlaşması sağlanmaktadır. Nörofeedback seansları 30 veya 45 dakikalık 20 seanstan oluşmakta ve bu dönemin sonunda özellikle görsel dikkatte artış gözlenmektedir. Berard metodu ise sağ ve sol kulağa farklı modülasyonda müzik dinletilerek kulakların eğitilmesi prensibine dayanmakta ve sonuçta sağ ve sol beyine gelen işitsel uyaranlar arasındaki senkronizasyon tamamlanıp sözel dikkat eksikliği ortadan kalkmaktadır. Berard yöntemi, 20 gün boyunca günde 30 dakika olarak uygulanmaktadır. Gerek görsel, gerekse işitsel dikkat eksikliğinde bu yöntemler ilaç kullanılmaya gerek olmayan durumlarda tercih edilmekte, ilaç kullanılması gereken durumlarda ise ilaca olan ihtiyacı azaltmaktadır” dedi. Dikkat [ads1]Eksikliğiniz İşitsel mi? Görsel mi? Psikiyatrist Dr. R. Sabri Yurdakul, dikkat eksikliğinin görme ve işitme duyularının en az birinin az çalışmasından kaynaklandığını ve sorunun tespitinden sonra görsel ve işitşel algı eğitimleri ile ilaç kullanmadan çözülebildiğini söyledi. Dr. Yurdakul, “Çocuklarının okul başarısı için kaygılanan anne babalar, dikkat eksikliği sorunu ile karşılaşınca en çok ilaç kullanımı konusunda endişe yaşıyor. Endişelerinin başlıca sebebi, ilaçların ileriki dönemlerde beyine zarar vermesi ve bağımlılık yapması korkusundan kaynaklanıyor. İlaç kullanılması gerektiği zaman ilaç kullanılabilir, ihtiyaç olmayan durumlarda ise kesinlikle kullanılmaması gerekir. İlaç dozunu azaltmak için farklı yöntemlerden faydalanılmalıdır. Bu yöntemler dikkatin seviyesine göre değişmektedir” dedi. Dikkat eksikliğinin seviyesine göre ilaçsız tedavi edilebildiğini, sorunun görsel ve işitsel olarak hangi yönde olduğunu bilmenin iyileşmeyi kolaylaştırdığını belirtti. İşitsel dikkat eksikliğinin yoğun olduğu durumlarda Berard İşitsel Algı Yönteminin, görsel algı eksikliğinde ise Nörofeedback Görsel Algı yönteminin çok etkili olduğunu vurguladı.

Subscribe
Bildir
guest
13 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Buse
Buse
6 yıl önce

İyi günler hocam. Ben sekizinci sınıf öğrencisiyim. Dershanenin en yüksek sınıfındayım, okul notlarım 100 ve son deneme sınavı puanım 688.… Read more »

RAGIP HOCA
Reply to  Buse
6 yıl önce

Geçen seneye göre biraz zorlayacı olacağını tahmin ediyorum ama bu zorlayacılık çok fazla olmaz bence… Sınav öncesi son tavsiyelerimi http://www.ragipsahin.com.tr/teog-sinav-gunu-bunlari-yapin/… Read more »

ümit
ümit
Reply to  RAGIP HOCA
6 yıl önce

bence teog2 zor olacak gibi.çünkü meb in kazanım testi matematik o kadarda kolay değil.

RAGIP HOCA
Reply to  ümit
6 yıl önce

Evet olabilir. Zaten ikinci teog sorularinin zor olacagi yonunde beklenti var

ümit
ümit
Reply to  RAGIP HOCA
6 yıl önce

hocam yinede bugünden sonra sadece meb in kazanımlı sorularına çalışmak yeterli olur diyorum.nasıl olsa siz varsınız çözümde var.sağolun.varolun.

Arda345
Arda345
6 yıl önce

Merhaba hocam,benim derslerim çok iyi okul notlarımdan sadece İngilizcem 98.Dershanede en iyi sınıftayım ancak dershane sınavlarında ise hep dikkatsizlik veya… Read more »

ragipsahin.com.tr
Reply to  Arda345
6 yıl önce

TEOG sisteminde süre yeterince fazla… Acele etmeye gerek yok. Panik olmaya gerek yok. Başarılı isen sürenin yarısı geçmeden testi bitirirsin.… Read more »

imam-hatip
imam-hatip
Reply to  ragipsahin.com.tr
6 yıl önce

hocam ben karatas anadolu lisesine naki yptım okulun puanı 272 7 kişi alacakbenim puanım 285 yüzde kaç giderim yada gitme… Read more »

RAGIP HOCA
Reply to  imam-hatip
6 yıl önce

7kişilik kontenjan varsa başvuran kişiler arasında ilk 7ye girmen gerekiyor demektir. 285 puanla büyük ihtimalle girersin ama dediğim gibi 285’ten… Read more »

imam-hatip
imam-hatip
Reply to  RAGIP HOCA
6 yıl önce

inşallahhocam ilk hedifim orasıydı zaten evimede yakın cok saolun

imam-hatip
imam-hatip
6 yıl önce

hocam merhaba ben bu sene teogla anadolu imam hatipe geçtim okulum öğretmenleri cok iyi okul yeni zaten hocam ben lise… Read more »

ragipsahin.com.tr
Reply to  imam-hatip
6 yıl önce

Öncelikle tebrik ederim, başarılarının devamını dilerim. Okulundan hocalarından ve başarıdan memnun isen okul değiştirmeye gerek yok. Üniversite giriş sınavlarında okul… Read more »

imam-hatip
imam-hatip
Reply to  ragipsahin.com.tr
6 yıl önce

hocam ben basarılıyım lakin öğrenciler cok serseri ve başarıdüşük normal anadoulya geceyim mi ki hocam bilemedim nakil süreci ne zamana… Read more »