Değerli ziyaretçimiz, bu yazı 2012-2013 eğitim öğretim yılı için yazılmıştı. 2013-2014 eğitim öğretim yılı için yazılan “TEOG Lise Puanları Düşer Mi?” başlıklı yazıya, yazının altında bulunan linkten ulaşabilirsiniz…

Liselerin Taban Puanları Düşecek Mi?

Bu günlerde cevabı en çok merek edilen soru bu. Cevabı ise gayet açık…

Taban puanların düşüp düşmeyeceği ile alakalı net bir şey söylemek istiyorum. Taban puanlar, kimsenin şüphesi olmasın %100 düşecek. Bunun iki sebebi var.

1.si puanlama sistemi değişti. Geçen yıl okul birincisinin ortalaması 80 de olsa 90 da olsa 100 olarak kabul ediliyor ve her okul birincisi tam puan alıyor, okul birincisi olmayanlar da okul birincisinin ortalamasına ne kadar yakın ise o kadar fazla puan alıyorlardı. Bu sene ise, herkes kendi ortalamasına göre puan alacak ve her okul birincisi tam puan alamayacak, sadece diploma ortalaması 100 olanlar tam puan alacak ki böyle birileri de yok denecek kadar azdır.

2.si sınav geçen yıllara göre zordu. Dolayısı ile tercih yapacak öğrencilerin puanları düşük olacak. Tercih yapılan okulların da taban puanları düşecek.

ÖNEMLİ NOT: İstisnai olarak bazı okulların puanı artabilir. Lisenin geçen yıllarda gösterdiği başarı veya başka nedenlerle geçen yıllara göre daha yüksek puanlı öğrencilerin tercih edeceği birkaç lisenin taban puanları yükselebilir. Sonra bana “Ragıp hocam, düşecek dediniz ama yükseldi benim tercih ettiğim okul” demeyin, söyleyeyim de :-)

TEOG LİSE PUANLARI DÜŞER Mİ     oyp puanını hesapla

43.589 views