SBS kalktı. Yerine Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş geldi. TEOG ile birlikte merkezi ortak sınavlar geldi. 6 ana dersin her dönem için birer yazılı sınavı merkezi sistem ile devlet tarafından yapılacak. Diğer sınavlar ise öğretmenler tarafından yapılmaya devam edecek…

Sınav tarihleri ile sınav konuları daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Şimdi öğrencilerin merakla beklediği sınavın kolay mı zor mu olacağı öğrenciler arasında en çok konuşulan konu.

“SBS 2013 ZOR OLACAK!” İDDİAM DOĞRU ÇIKMIŞTI

Daha önce sbs 2013 ün kolay mı zor mu olacak hakkında bir yazı yazmıştım. Ve o yazıda sınavın zor olacağını sebepleri ile belirtmiştim. Ve iddiam büyük ölçüde doğru çıkmıştı. O yazıyı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz…

ortak sınavlar kolay mı olacak zor mu olacakORTAK SINAVLAR KOLAY OLACAK!

Ortak sınavlar hakkındaki kanaatim sınavların kolay olacağı yönünde. Hatta çok çok kolay olacağını düşünüyorum. Bu düşüncemin oluşmasında iki temel sebep var. Dershanelirin kapatılmaya çalışılması ve yeni sistemi güzel göstermek.

DERSHANELERİN KAPATILMAYA ÇALIŞILMASI

Dershaneler, okulların aynı standart ve kalitede eğitim verememesinden, tüm liselerin ve üniversitelerin aynı kalitede olmamasından, ayrıca tüm mesleklerin aynı yaşam standardına sahip olmamasından dolayı ortaya çıkmış ve önem kazanmış kurumlardır. Sınav kolay yapılarak, dershaneye gidenin de gitmeyenin de yapabildiği ve dershanelerin gereksiz olduğu gösterilmeye çalışılacak. Bu sadece benim fikrim!

YENİ SİSTEM ÇOK İYİ

Sınav çok kolay sorulardan oluşturularak, öğrencilerin yüksek puanlar alması ve dolayısıyla tüm öğrenci ve velilere “yeni sistem çok iyi” dedirtilmeye çalışılacak, diye düşünüyorum.

ÖĞRENCİLERE UYARIM

Öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir durum ortaya çıkacak. Özellikle de derslerinde daha başarılı öğrenciler bu uyarıma kulak kesilsin. SBS’nin ilk kez uygulandığı 2008 yılında da sınav soruları çok kolay sorulmuştu. Başarılı öğrencilerin bir kısmı ya sorunun içinde bir bit yeniği olduğunu düşündüklerinden, ya da küçük bir dikkatsizlikten, kendilerine göre daha başarısız olan arkadaşlarından düşük puanlar almışlardı. Bundan dolayı sınav anında soruları rahat ve dikkatli çözünüz, emekleriniz boşa gitmesin.

YETKİLİLERE UYARIM

Sınavın kolay olması, yanlış cevapların doğru cevapları etkilememesi, sınavın ayırt ediciliğini, amaca uygunluğunu düşürür.

Benden söylemesi… İsteyen dikkate alır, isteyen almaz…

  • kadir

    bence bu yıl hiç kolay olmuycak çünkü geçen yıl sınav kolaydı bu yıl zor olur bence

  • nagihan

    kola olsunnnnnnnnnnnnnnnnnnn