ortak sınavlar kolay mı olacak zor mu olacak

Merkezi Ortak Sınavlar Kolay Mı, Zor Mu?

SBS kalktı. Yerine Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş geldi. TEOG ile birlikte merkezi ortak sınavlar geldi. 6 ana dersin her dönem için birer yazılı sınavı merkezi sistem ile devlet tarafından yapılacak. Diğer sınavlar ise öğretmenler tarafından yapılmaya devam edecek…

Sınav tarihleri ile sınav konuları daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Şimdi öğrencilerin merakla beklediği sınavın kolay mı zor mu olacağı öğrenciler arasında en çok konuşulan konu.

“SBS 2013 ZOR OLACAK!” İDDİAM DOĞRU ÇIKMIŞTI

Daha önce sbs 2013 ün kolay mı zor mu olacak hakkında bir yazı yazmıştım. Ve o yazıda sınavın zor olacağını sebepleri ile belirtmiştim. Ve iddiam büyük ölçüde doğru çıkmıştı. O yazıyı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz…

ortak sınavlar kolay mı olacak zor mu olacakORTAK SINAVLAR KOLAY OLACAK!

Ortak sınavlar hakkındaki kanaatim sınavların kolay olacağı yönünde. Hatta çok çok kolay olacağını düşünüyorum. Bu düşüncemin oluşmasında iki temel sebep var. Dershanelirin kapatılmaya çalışılması ve yeni sistemi güzel göstermek.

DERSHANELERİN KAPATILMAYA ÇALIŞILMASI

Dershaneler, okulların aynı standart ve kalitede eğitim verememesinden, tüm liselerin ve üniversitelerin aynı kalitede olmamasından, ayrıca tüm mesleklerin aynı yaşam standardına sahip olmamasından dolayı ortaya çıkmış ve önem kazanmış kurumlardır. Sınav kolay yapılarak, dershaneye gidenin de gitmeyenin de yapabildiği ve dershanelerin gereksiz olduğu gösterilmeye çalışılacak. Bu sadece benim fikrim!

YENİ SİSTEM ÇOK İYİ

Sınav çok kolay sorulardan oluşturularak, öğrencilerin yüksek puanlar alması ve dolayısıyla tüm öğrenci ve velilere “yeni sistem çok iyi” dedirtilmeye çalışılacak, diye düşünüyorum.

ÖĞRENCİLERE UYARIM

Öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir durum ortaya çıkacak. Özellikle de derslerinde daha başarılı öğrenciler bu uyarıma kulak kesilsin. SBS’nin ilk kez uygulandığı 2008 yılında da sınav soruları çok kolay sorulmuştu. Başarılı öğrencilerin bir kısmı ya sorunun içinde bir bit yeniği olduğunu düşündüklerinden, ya da küçük bir dikkatsizlikten, kendilerine göre daha başarısız olan arkadaşlarından düşük puanlar almışlardı. Bundan dolayı sınav anında soruları rahat ve dikkatli çözünüz, emekleriniz boşa gitmesin.

YETKİLİLERE UYARIM

Sınavın kolay olması, yanlış cevapların doğru cevapları etkilememesi, sınavın ayırt ediciliğini, amaca uygunluğunu düşürür.

Benden söylemesi… İsteyen dikkate alır, isteyen almaz…

Bumerang - Yazarkafe
 • kadir

  bence bu yıl hiç kolay olmuycak çünkü geçen yıl sınav kolaydı bu yıl zor olur bence

 • nagihan

  kola olsunnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 • mira

  inşallah kolay olur

 • Minee

  Nisanda da yapılacak sınav da bunu gıbı kolay olur inşallah :)

 • mustafa

  nisan ayında yapılacak olan merkezi sınavın zorluk derecesini de bildirirseniz

 • emine

  ben başarılı bir öğrenciyim sınavlarda 5-6 yanlışım olurdu merkezi sınavda sorular zor değildi ama ben dikkatsizlik yüzden 11 yanlışım var tüm umutlarım yıkıldı her gün ağlıyorum 2.sınava bir türlü çalışamıyorum lütfen tavsiye

  • http://www.ragipsahin.com.tr/ Ragıp ŞAHİN

   şimdi buraya yazacaklarımı daha önce çok kişi söylemiştir.
   geçmiş zamana üzülmek ağlamak zaman israfıdır, özellikle de hedefleri olan insanlar için.
   Çünkü üzülmek, ağlamak ile vakit kaybedip konsantrasyonun bozulurken konular ilerler, tam anlayamayabilirsin.
   Bu nedenle geçen sınavı unutup, sadece işlenen konuları eksiksiz olarak anlamaya çalışın ki ikinci sınavı fulleyip ilk sınavdaki farkı kapatın…

   “Yapabilirim” diyen de, “Yapamam” diyen de, haklı çıkar!

  • İdil

   Seninle aynı durumdayım arkadaşım.Ben de her gün ağlıyorum.Annem diyor ki ”kendini harcadın, bitti”…Benim de umutlarım yıkıldı.

 • Ayşegül Kaya

  çok mantıklı sebepler…
  ikna oldum…
  bence de çok kolay olur…