Nakil İşlemleri Hakkında Önemli Bir Uyarı

Nakil işlemleri geçen hafta başladı. Bu hafta ikinci hafta. Toplam beş hafta sürecek olan nakil işlemlerinde her hafta çok önemli…

 

nakil işlemleri

İlk hafta bilindiği üzere öğrenciler başvurdukları liselere nakil işlemi yaptıramadılar. Çünkü hiç bir okulda boş kontenjan yoktu. İkinci hafta yani bu haftadan itibaren nakiller yapılmaya başlayacak. Bunun sebebi ilk hafta yapılan nakil işlemleriyle özel okula nakil olan öğrenciler. Bu öğrencilerin nakil yaptırması ile MEB tarafıdan yerleştirildikleri okullarda boş kontenjan oluşmuş olacak.

TABAN PUANLAR ÖNEMLİ Mİ?

MEB tarafından yapılan yerleştirmeler sonucunda oluşan taban puanların nakil işlemlerinde herhangi bir önemi yok. Önemli olan başvuru yaptığınız hafta başvuran adaylar arasındaki puan sıralamasında boş kontenjan kadar olan kısma girebilmektir.

Mesela; gitmek istediğiniz lisede boş kontenjan sayısı 3 ise, sizinle birlikte başvuranlar arasında, puan üstünlüğüne göre ilk üçe girmeniz gerekiyor.

HER HAFTA ÖNEMLİ

Bir hafta boş kontenjan 3 iken başka bir hafta 5’e de çıkabilir, 2’ye de düşebilir. Bir hafta başvuran sayısı 15 kişi olabilirken, başka bir hafta 30’a 40’a da çıkabilir 3’e 5’e de düşebilir. Boş kontenjanlar takip edilmeli ve her hafta müracaat edilmeli.

BAŞVURU SIRASININ ÖNEMİ YOK!

Başvuru sırasının bir önemi yok. Yani, aynı hafta içinde ilk başvuran ile son başvuran arasında bir fark yok. Tavsiyem her hafta cuma gününü bekleyin ve başvuran sayısını öğrenebilirseniz, girebileceğiniz okullara başvurmanızdır.

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sinem Yüksel
Sinem Yüksel
6 yıl önce

Başvuran sayisini nerden ogrenicez ki hocam

nakil
nakil
6 yıl önce

puanım 478 ,köy hizmetleri 480 puan .nakil ile bu hafta gidebilirmiyim?

berkay
berkay
Reply to  nakil
6 yıl önce

bence girersin ama bu hafta mı onu bilemem.

berkay
berkay
6 yıl önce

hocam başvuran sayısını gösteren bi site var mı