Standart Sapma Hakkında

Standart sapma konusu bilindiği üzere 8.sınıf müfredatına 5yıl önce girdi. Yeni bir konu olması sebebi ile öğrencilerimizin karıştırdığı bir konu…

İşte onlardan biri… Bir arkadaşımızın gönderdiği mail şu şekilde…

1.soru: 2010 yılında çıkan sbs sorusu var(ekte). Bu soruda risk en az dır? diyor. Burada açıklıklarına bakınca ilk üç grup eşit oluyor. Bu durumda büyüklüğe karar vermek zorlaşıyor.Ayrıca bu üç grubun uç değerlerinin aritmetik ortalamalarından farklarına da bakınca değer olarak büyüklükler aynı oluyor.Bu durumda hangi ölçü birimini kullanmalıyız.

2.soru: En başarılı gruba karar vermek için aritmetik ortalama mı yoksa standart sapma mı? kullanılmalıdır.Standart sapmada yada aritmetik ortalamada yorumlar ne olur?(Yukarıdaki sbs sorusuna bakınca birbirine karıştı)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

[ads1]Bir gurubun başarılı mı başarısız mı olduğuna karar vermek için öncelikle bakılması gereken şey ortalamadır. Ortalaması büyük olan gurup daha başarılıdır. Eğer ortalamalar eşitse açıklığa bakılır. Açıklık ne kadar azsa tüm öğrenciler ortlama civarındadır ve açıklığın fazla olduğu guruba göre daha başarılıdır.

[ads2]Yukarıdaki soruda “hangisinde risk azdır?” deniliyor. Riskin az olması için açıklığın az olması gerekir. D fabrikasındaki açıklık en fazla olduğu için risk orada en fazladır. A, B, C fabrikalarındaki açıklık eşit. Açıklık eşit olduğu zaman ortalamaya bakacağız ki, ortalaması daha az olan fabrikadaki kaza riski daha azdır. En az risk B fabrikasındadır…

Küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum. Lütfen sorularınızı mail olarak değil de forum sayfamızdaki yapılamayan sorular bölümüne gönderiniz…

Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Baha
Baha
6 yıl önce

Hocam. Teogda standart sapma var mı matematikten ful çektim bu sene matematiğin Türkiye ortalaması 7-8 arası ne kadar yükselir eğer… Read more »

RAGIP HOCA
Reply to  Baha
6 yıl önce

standart sapma yok

Baha
Baha
Reply to  RAGIP HOCA
6 yıl önce

Ben internetten hesapladım 645 çıkıyor hiçbir şekilde yükselmez mi yani??

RAGIP HOCA
Reply to  Baha
6 yıl önce

ikinci teog’daki netler, 8.sınıf başarı puanınız belli değil henüz, bunlara göre yükselecek veya düşecek. Standart sapma yok, başarınız haricinde puanları… Read more »

Baha
Baha
Reply to  RAGIP HOCA
6 yıl önce

Teşekkürler hocam