Taban Puanlar, Yüzdelik Dilimler, Tercihler 2017

2017 Nisan ayının bitmesi ile 8.sınıf öğrencilerimiz biraz olsun rahatladılar. Sınav soruları kolay da olsa, binlerce öğrenci yüksek net yapmanın sevincini yaşıyor. Bazı öğrenciler ise “sınav bu kadar kolay oldu, taban puanlar kesin yükselir, istediğim liseye gidebilir miyim?” düşünceleri ile endişe yaşamakta.
Öncelikle belirtelim, istediğiniz liseye gidip gitmemeniz sizin için doğru olan mı yoksa yanlış olan mı, bunu yaşamadan bilemeyiz. Sizlerin yapacağı tercihler, hayatınızı güzelliklere sevk edecek olan tercihler olsun diyorum ve yapılan sınav sonucunda bizleri neler bekliyor, bu konu ile ilgili biraz kafa yoralım. Sizlerin de görüşlerini burada paylaşmamızı isterseniz yorum yapmayı unutmayınız…

PUANLAR YÜKSELECEK

Liselerin taban puanlarının yükseleceği hepimizin malumu. Sınav ve yerleştirme sistemi ile az biraz ilgisi olan herkes bunu biliyor artık. Sorular kolaydı. Herkes daha önce yapamadığı kadar yüksek netler yaptı. Bu öğrencilerin yapacakları tercihler neticesinde yapılacak yerleştirmeler sonucunda liseleri kazanan son öğrencilerin puanları o liselerin taban puanları olacak ve geçen yıllara göre daha yüksek olacak.

YÜZDELİK DİLİMLER

Yüzdelik dilimler de liseleri son kazanan öğrencinin yüzdelik dilimini ifade eder. Puanlar kadar çok oynak değildir. Sınava giren öğrenci sayısı, bir ilin önceki yıllara ve diğer illere göre başarısının artması ya da düşmesi, yüzdelik dilimlerde değişimlere neden olabilir. Çünkü yüzdelik dilim o liseyi kazanan son öğrencinin il yüzdelik dilimidir.

TERCİHLER

Lise tercihleri tercih kılavuzunun yayınlanması ile başlayacak. Tabii öncesinde teog puanları yayınlanacak ve e-okul sistemine işlenecek. Ancak, şimdiden söyleyebileceğimiz söz şudur; “yüksek puanlara güvenerek yanlış tercih yapmayın, puanınızın 10-15 puan altına kadar okul tercihinde bulunun.”

Tercih zamanı geldiğinde sorularınıza cevap veren yazılar yayınlamaya çalışacağım. Şimdilik kalın sağlıcakla…

Subscribe
Bildir
guest
58 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
www.ragipsahin.com.tr
3 yıl önce

Nakil işlemleri ile ilgili yazımıza bakınız http://www.ragipsahin.com.tr/bos-kontenjanlar-ve-nakil-islemleri/

Gozde Giray
Gozde Giray
3 yıl önce

Merhaba ragıp hocam oğlum um türkiye geneli yüzdelik dilimi 1.98 il de ise 3.05 ilimizde istediği fen lisesinin yüzdelik dilimi… Read more »

www.ragipsahin.com.tr
Reply to  Gozde Giray
3 yıl önce

Merhaba Gözde Hanım Öncelikle oğlunuzu ve sizi başarısından dolayı tebrik ederim Sorunuza gelince; Okul yüzdelik dilimlerinin Türkiye yüzdelik dilimi olduğu… Read more »

Batu
Batu
3 yıl önce

hocam benim puanım 319 yüzdelik de 52 istedigim lisenin de puanı 319 ama yüzdelik dilim onunki 42.8300

www.ragipsahin.com.tr
Reply to  Batu
3 yıl önce

zor ama inşallah gönlünce olur

Batu
Batu
3 yıl önce

Hocam benim puanım 319 yüzdelik dilimim 52.61 gitmek istedigim lisenin puanı da 319 da onun 42.8300 girer miyim

İremnur SABANLI
İremnur SABANLI
3 yıl önce

Merhaba Hocam, benim puanım 449 yüzdelik dilimim 14,35. Yüzdeliği 13,10 olan bir liseye girebilir miyim ? Bi de tercihimi yaparken… Read more »

www.ragipsahin.com.tr
Reply to  İremnur SABANLI
3 yıl önce

Merhaba İremnur Tercih stratejin doğru ilk sıralara yüzdeliğin tutmayan belki kazanırım dediğin liseleri, daha gerilere ise kesin kazanırım dediğin liseleri… Read more »

İremnur SABANLI
İremnur SABANLI
Reply to  www.ragipsahin.com.tr
3 yıl önce

Teşekkürler hocam yarın tercihlerimi yapıcam. Erkenden cevap verdiğiniz için size teşekkür ederim.

www.ragipsahin.com.tr
Reply to  İremnur SABANLI
3 yıl önce

rica ederim İremnur
Umarım gönlünce olur