PAYLAŞ

2017 Nisan ayının bitmesi ile 8.sınıf öğrencilerimiz biraz olsun rahatladılar. Sınav soruları kolay da olsa, binlerce öğrenci yüksek net yapmanın sevincini yaşıyor. Bazı öğrenciler ise “sınav bu kadar kolay oldu, taban puanlar kesin yükselir, istediğim liseye gidebilir miyim?” düşünceleri ile endişe yaşamakta.
Öncelikle belirtelim, istediğiniz liseye gidip gitmemeniz sizin için doğru olan mı yoksa yanlış olan mı, bunu yaşamadan bilemeyiz. Sizlerin yapacağı tercihler, hayatınızı güzelliklere sevk edecek olan tercihler olsun diyorum ve yapılan sınav sonucunda bizleri neler bekliyor, bu konu ile ilgili biraz kafa yoralım. Sizlerin de görüşlerini burada paylaşmamızı isterseniz yorum yapmayı unutmayınız…

PUANLAR YÜKSELECEK

Liselerin taban puanlarının yükseleceği hepimizin malumu. Sınav ve yerleştirme sistemi ile az biraz ilgisi olan herkes bunu biliyor artık. Sorular kolaydı. Herkes daha önce yapamadığı kadar yüksek netler yaptı. Bu öğrencilerin yapacakları tercihler neticesinde yapılacak yerleştirmeler sonucunda liseleri kazanan son öğrencilerin puanları o liselerin taban puanları olacak ve geçen yıllara göre daha yüksek olacak.

YÜZDELİK DİLİMLER

Yüzdelik dilimler de liseleri son kazanan öğrencinin yüzdelik dilimini ifade eder. Puanlar kadar çok oynak değildir. Sınava giren öğrenci sayısı, bir ilin önceki yıllara ve diğer illere göre başarısının artması ya da düşmesi, yüzdelik dilimlerde değişimlere neden olabilir. Çünkü yüzdelik dilim o liseyi kazanan son öğrencinin il yüzdelik dilimidir.

TERCİHLER

Lise tercihleri tercih kılavuzunun yayınlanması ile başlayacak. Tabii öncesinde teog puanları yayınlanacak ve e-okul sistemine işlenecek. Ancak, şimdiden söyleyebileceğimiz söz şudur; “yüksek puanlara güvenerek yanlış tercih yapmayın, puanınızın 10-15 puan altına kadar okul tercihinde bulunun.”

Tercih zamanı geldiğinde sorularınıza cevap veren yazılar yayınlamaya çalışacağım. Şimdilik kalın sağlıcakla…

 • serkay

  istediğim okul 424 puan (bu sene artıcak biraz) 435 diyelim benim puanım 445,5 geçen sene 14,43 ile almış benim yüzdelik dilimim 15,40 sizce girebilirmiyim ?

  • Puanlar her sene sınavın kolaylık zorluk derecesine göre büyük ya da küçükndeğişiklikler gösterir. Artabilir veya azalabilir. Yüzdelik dilimler ise sınavın zorluk ya da kolaylığından bağımsız bir şekilde, okulu tercih eden öğrencilerin başarı seviyesine göre artar ya da azalır ki bu artma azalma çok küçük değişimler şeklinde olur.
   15,40 yüzdelik dilim ile %12 ile %18 arasındaki okulları tercih listene yaz
   İstediğin okulu kazanma ihtimalin var. İlk yerleştirmede olmazsa bile nakillerle kazanırsın diye düşünüyorum
   Gönlünce olsun

 • sude

  puanım 481 istediğim okul 475 yüzdelik dilimim 4.40 okulun ise 3.24 sizce gidebilir miyim

 • sude

  puanım 481 istediğim okul 475 yüzdelik dilimim 4.40 okulun 3.24 sizce gidebilir miyim

  • Yüzdelik dilimlere bakılması gerekir tercih yaparken
   %2-3 ile %6-7 arasında okulları tercih listene yaz.
   İlk yerleştirmede biraz şansın düşük
   Ama nakillerle kazanırsın inşallah

 • PUAN HESAPLAMA MODÜLÜ %100 MEB UYUMLU ÇALIŞMAKTADIR. http://www.ragipsahin.com.tr/teog-puan-hesaplama/ ADRESİNDEN İNDİREBİLİRSİNİZ

 • Değerli öğretmenler, sayın veliler ve sevgili öğrenciler
  sizlerinde görüşlerini bekliyoruz