TEOG Kolay Mı Zor Mu Olacak?

İkincisi bu sene uygulanacak TEOG sınavlarına girecek olan öğrencilerin merak ettiği “TEOG Kolay Mı Zor Mu Olacak?” sorusunun cevabı  ragipsahin.com.tr/?p=8635 adresinde…

SBS son uygulandığı yıl SBS’nin ne kadar kötü bir sistem olduğunun düşünülmesi için soruların zor olacağı tahmininde bulunmuş ve bu tahmin doğru çıkmıştı.

TEOG sisteminin ilk uygulandığı yıl 2013-2014 eğitim öğretim yılında soruların “TEOG ne kadar güzel bir sistem” düşüncesi oluşması için soruların kolay olacağı tahmininde bulunmuş ve yine bu tahminim de doğru çıkmıştı.

BU YIL NASIL OLACAK?

Asıl merak edilen ise soruların bu yıl nasıl olacağı? TEOG zor mu olacak, kolay mı olacak? Bu sorunun da cevabını tahmin etmek de zor değil. Geçen yıl sorular kolay olduğu için puanlar çok yükseldi. Yüksek puanlı öğrenciler çok da iyi olmayan liselere yerleşti. Liselerin taban puanlarının normale dönebilmesi, yerleştirmelerin daha sağlıklı ve adaletli olabilmesi için bu yıl sorular biraz daha zor olacaktır.

[ads1] ZOR OLMASI İYİ Mİ, KÖTÜ MÜ?

Aslında soruların zor olması kötü gibi görünüyor. Net ortalamaları biraz düşecektir. Ancak soruların biraz zor olması ders başarısına göre sıralamanın daha adaletli olması için iyidir. Derslerine, çok çalışanı, çalışanı, az çılaşanı, çalışmayanı en iyi şekilde ayırmak için sorulardan bazılarının biraz zor olması gerekir. Korkulacak bir şey yok. Hatta derslerine iyi çalışan, başarılı öğrencilerin soruların biraz zor olmasına sevinmeleri gerekir. Çünkü sorular biraz zor olursa diğer öğrenciler arasında kendilerini ve başarılarını gösterebilirler.

“TEOG sınavlarına nasıl çalışmalı?” sorusunun cevabı  ragipsahin.com.tr/?p=8645 adresinde…