PAYLAŞ

İkincisi bu sene uygulanacak TEOG sınavlarına girecek olan öğrencilerin merak ettiği “TEOG Kolay Mı Zor Mu Olacak?” sorusunun cevabı  ragipsahin.com.tr/?p=8635 adresinde…

SBS son uygulandığı yıl SBS’nin ne kadar kötü bir sistem olduğunun düşünülmesi için soruların zor olacağı tahmininde bulunmuş ve bu tahmin doğru çıkmıştı.

TEOG sisteminin ilk uygulandığı yıl 2013-2014 eğitim öğretim yılında soruların “TEOG ne kadar güzel bir sistem” düşüncesi oluşması için soruların kolay olacağı tahmininde bulunmuş ve yine bu tahminim de doğru çıkmıştı.

BU YIL NASIL OLACAK?

Asıl merak edilen ise soruların bu yıl nasıl olacağı? TEOG zor mu olacak, kolay mı olacak? Bu sorunun da cevabını tahmin etmek de zor değil. Geçen yıl sorular kolay olduğu için puanlar çok yükseldi. Yüksek puanlı öğrenciler çok da iyi olmayan liselere yerleşti. Liselerin taban puanlarının normale dönebilmesi, yerleştirmelerin daha sağlıklı ve adaletli olabilmesi için bu yıl sorular biraz daha zor olacaktır.

[ads1]
ZOR OLMASI İYİ Mİ, KÖTÜ MÜ?

Aslında soruların zor olması kötü gibi görünüyor. Net ortalamaları biraz düşecektir. Ancak soruların biraz zor olması ders başarısına göre sıralamanın daha adaletli olması için iyidir. Derslerine, çok çalışanı, çalışanı, az çılaşanı, çalışmayanı en iyi şekilde ayırmak için sorulardan bazılarının biraz zor olması gerekir. Korkulacak bir şey yok. Hatta derslerine iyi çalışan, başarılı öğrencilerin soruların biraz zor olmasına sevinmeleri gerekir. Çünkü sorular biraz zor olursa diğer öğrenciler arasında kendilerini ve başarılarını gösterebilirler.

“TEOG sınavlarına nasıl çalışmalı?” sorusunun cevabı  ragipsahin.com.tr/?p=8645 adresinde…

 • eren

  Sagolun hocam artik her çarşamba ve cuma arkadasimla beraber kütüphaneye gidiyoruz beraber gidocez kabatasa

 • eren

  Son SBS kadar zor olmaz degil mi

  • yok
   o kadar zor olacağını tahmin etmiyorum
   geçen yılkınden birazcık daha zor olabilir

 • eren

  Benim 6da ortalamam 97.31 7.sinifta 97.49 ve samsunluyum sorular çok mu zor olacak ben geçen sene ilk teogta 7de olmama ragmen türkçeden 1 yanlis yaptim İngilizce inkilap ful yapmistim hedefim kabataş erkek lisesi gorusleriniz nelrdir

  • hedef belirlemek güzeldir
   şu anda hedefe odaklanıp en yüksek ortalama ile 8.sınıfı bitirmeye bakmak gerekir

   • eren

    hocam full yaptım darısı ikinci sınava bi dahaki dönemki sınav çok mu zor olacak hocam bu sınavda da böyle diyorlardı kolay çıktı görüşleriniz nelerdir

    • daha önce yazdığım yorumlarda da belirttigim gibi soruların zorluğu değişmez ama konu sayısı artacağı için hata yapma riski artıyor. ayrıca yıl sonu başarı puanları da etkili olduğu için soruları zorlaştırmak gerekmiyor.
     başarıdan dolayı tebrik ederim. dediğin gibi darısı ikinci sinava…

 • Nilay

  Açıkçası bu sene Teog’a girecek biri olarak korkmadığımı söyleyemem.Umarım çok zor olmaz.Ama çoğu kişi de bu sene Dershanelerin son senesi olduğu için ve dershanelere ihtiyaç duyulmadığını göstermek amacıyla kolay yapacaklarını söylüyor.İkilemde kaldım ama umarım çok zor olmaz.

  • Çok zor olmaz
   Zorluk derecesi geçen yılın sorularına göre biraz artar o kadar
   Korkulacak kadar zor olmayacaktır

 • umarım gözünüzü korkutmamışımdır?

  • öğrencihayatı

   Yok hocam dershanede gözümüz korktu yeterince ama konunun mantığını anlayan biriyim ben o yüzden pek zorlanmadım bu zamana kadar test de çözmezdim bu sene test çözüyorum :)