TEOG Lise Puanları Düşer Mi?

9812
8092

ÖNEMLİ NOT: Öncelikle yazının tamamını okuyun bir fikir verecektir. Daha sonra şu puanla şu liseye gidebilir miyim diye yazdığınız yorumlara benden cevap beklemeyin, yetişemem. Arkadaşlarınız cevap yazabilir tabii. Ve endişe etmeyin. Tercihler için size yardımcı olacağım, aldığınız puanla gidebileceğiniz en iyi liseyi kazanacaksınız. ragipsahin.com.tr adresinden ayrılmayın takipte kalın…

2016 TEOG YERLEŞTİRME HAKKINDA “2016 Nisan TEOG Puanlar Düşecek Mi?” BAŞLIKLI YAZI İÇİN TIKLAYINIZ

İŞTE YAZIMIZ…

TEOG sınavı pazartesi ve salı günü yapıldı ve bitti. Genel itibarı ile sorular kolaydı. Özellikle birinci dönem sınavında zorlanılan İngilizce ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi derslerinde sorulan sorular birinci döneme kıyasla çok kolaydı. Bu iki ders başta olmak üzere öğrencilerin hemen hemen tüm derslerden notları birinci döneme kıyasla artacaktır. Görev yaptığım okulda ve civar okullarda okulların ortalamaları yükselecek gibi görünüyor.

SBS 2013 zordu. Zor olması sebebi ile netler düştü, öğrencilerin puanları düştü. Sonucunda da liselerin taban puanlarında SBS 2012’ye göre ciddi bir düşüş yaşandı. Bu yıl ise tam tersi durum söz konusu oldu ve olacak gibi. Yani sınavlar kolaydı, netler yükseldi, öğrencilerin puanları yükselecek, sonuç itibarı ile liselerin taban puanları artacak.

KAÇ PUAN YÜKSELİR?

Öğrencilerin cevabını en çok merak ettikleri sorulardan biri de bu.

Bu sorunun cevabı ne yazık ki net değil. Okuldan okula fark eder. Mesela SBS 2013 taban puanı 495 olan bir lisenin bu yıl taban puanı ne kadar artabilir, en fazla 5 puan ;-) Ama SBS 2013 taban puanı 300 olan bir lisenin taban puanı 330-340 puanlara kadar artabilir.

PUAN ARTIŞLARI NEDEN FARKLI?

Bunun farklı sebepleri var.

1.si geçen seneki taban puanlar. Geçen sene taban puanı zaten yüksek olan okulların taban puanlarının artabileceği çok puan yok, düşük olanların ise artabilirliği yüksek.

2.si okulların değişen başarı grafikleri. Başarısı artan okulların taban puanlarındaki artış fazla olurken, başarısı düşen okulların taban puanlarındaki artış daha düşük seviyelerde kalacaktır.

Bu yazıyı facebook, twitter, google gibi paylaşım sitelerinde paylaşın, daha çok arkadaşınız istifade etsin… www.ragipsahin.com.tr/teog-lise-puanlari-duser-mi/

Tercih döneminde sizlere ragipsahin.com.tr adresinden yardımcı olmaya devam edeceğiz…

teog lise taban puanları

özel okul mu fen lisesi mi
yerleştirme kalktı mı

TEOG OYP HESAPLA

 

teog tercih taktik