PAYLAŞ

“TEOG Sınavlarına Nasıl Çalışılmalı?” başlıklı yazımız ragipsahin.com.tr/?p=8645 adresinde yayında…

 http://www.ragipsahin.com.tr/teogda-cikabilecek-sorular/ adresindeki kazanım testleri mutlaka çözülmeli. SEBEBİ İÇİN TIKLAYINIZ

TEOG ilk defa 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulandı. Gündemi takip edenlerin bileceği üzere yüksek puanlarla istedikleri okula yerleşemeyen öğrenci çok fazla oldu. Bunun sebebi sınavın kolay olması ve puanlara güvenerek tercihlerin yanlış yapılmasıydı.

[ads1]
TEOG’da ilk hedef yüksek puan almak. Bunun için yapılması gereken ne kadar ders varsa, her dersin sınavından, sözlüsünden, projesinden vs, yüksek puan almak gerekiyor ki ortalama yükselsin. İyi bir lise kazanmayı hedefleyen öğrenciler OYP’yi en çok etkileyen TEOG sınavlarında da ellerinden gelenin en iyisini yapmalılar.

TEOG sınavlarında öncelikle birinci TEOG sınavlarından yüksek puan alanlar rakiplerine göre bir adım öndedir. Konular azken, tüm öğrenciler TEOG’un önemini fark etmemişken yüksek puan almak önemli bir avantaj.

İkinci önemli husus ise bazı derslerde yapılan netler. Mesela matematik dersi başarı oranı en düşük olan ders. Dolayısıyla matematik dersinde iyi net yapan öğrenciler de bir adım öndedirler rakiplerine göre. Bunun yanında kat sayısı diğer derslere göre düşük olan İnkılap Tarihi, Din Kültürü ve İngilizce derslerinden de ortalaması en düşük olan ders İngilizcede de başarılı olan öğrenciler avantajlı.

[ads2][ads2][ads2]
Şu anda 8.sınıfta olan öğrencilerin değiştiremeyeceği ancak TEOG sisteminde OYP’yi ciddi oranda etkileyen diğer bir husus ise 6 ve 7.sınıf başarı puanları. Bu puanlar 100’e ne kadar yakınsa o kadar avantajlısınız demektir.

TEOG’a hazırlanan öğrencilere tavsiyem matematik ve fen bilimleri dersleri için bol soru çözünüz. İngilizce dersi için ünitelerin kelimelerini ezberleyiniz. Diğer dersler için anlamanızı kuvvetlendirecek çalışmalar yapınız…

Herkese başarılar diliyorum…

 • merve

  Teog puanı hesaplanırken 6-7-8 ortalaması 88,7 – 89,571 ve 80 olan bi kişinin puanı yaklaşık olarak kaç puan yükselir??

  • 6-7-8 ortalaması teog puanını yükseltecek diye bir kaide yok.

   Bazen düşürebilir bile

 • fen lisesi

  ha ogüb sosyaldan 50 soru çözdm ve 12 yanlış bazılarını bilmiyodm ama

  • her gün her dersten 50 soru çözerek çalışırsan fen lisesi olacaktır.
   Bilmediğiniz konulardaki soruları çözmeyin ve çözdüm olarak kabul etmeyin. Başarı durumunuzu daha net görürsünüz…

 • fen lisesi

  hocam acil cevap gelse ii olur

 • fen lisesi

  hocam selam ben fen lisesini istiyom içime girmniş bi kere 6.sınıf puanım 85.13 7.sınıf 87 ve fene gidebilrimiyim

 • öğrencihayatı

  Hocam merhaba yine ben :) Ben bu zamana kadar dersi derste anlayan biriyim ve pekte çalışmam (test pek çözmem) ama yüksek alırım 6. sınıf not ortalamam 97.99 7. sınıf not ortalamam 98.67 Matematiği seviyorum ama iş soru çözmeye gelince sıkıntılı. Hocalar soru çöz yanlış sayın az olur diyorlar. Geçen seneki teog matematik soruları (1. teog) çok kolay gelmişti karekök tam bilmediğim için zorlanmıştım ama üslü sayıları bildiğim için gayet yapmıştım. Fakat bazen bir iki küçük hatada gidiyor soru. Sözelim iyi çalışmadan bile yapacağımı düşünüyorum. Fenimde iyi. İngilizce kelime ezberi yeter :) Matematik kaldııı. Test çözeyim diyorum sıkılıyorum. Sizce matematiğin temelini anlayarak (yani derste dinleyerek) bile başarılı olabilir miyim? Notlarım sizce nasıl? Test çözerken sıkılmamak için ne yapabilirim. Hedefim Aydın Fen ama Muğla çevre illerdeki fen liselerinden herhangi biride olabilir. Sorularıma cevap verirseniz çok mutlu olurum. Sizi severek tekip ediyoruz. Ve son olarak matematikte hangi kaynak kitaplar daha iyi? Teşekkürler….

  • Öncelikle not ortalamaların gayet güzel. Ama çok güvenmemeni tavsiye ederim. Çünkü özel okula giden rakiplerinin ortalamaları hep bu şekilde…
   Gelelim matematik kısmına… Matematiği derste öğrenmek en önemli kısımdır başarılı olmak için. Ancak teog sınavlarında 20soru için verilen 40 dakika sadece matematik dersinde yeterli olmuyor. Temel sebebi ise yeterince soru çözülmemiş ve soru çözme hızının arttırılmamış olması. Matematik soruları işlem gerektirdiği için soru çözme pratiğinin mutlaka arttırılması gerekir. Diğer derslerde böyle bir ihtiyaç söz konusu değil

   • öğrencihayatı

    Haklısınız hocam. Bende test çözmeye başladım. Hocamız günde toplam 200 soru çözdürüyor. Düzenli kontrol ediyor. Şu ana kadar fraktal, ve koordinatta yanlışım az çıkıyor körfez anafen çözüyorum. Zirve güvenderde alıcam. Matematiği çözüyorum. Evet geç sürede çözüyorum. Bu yüzden bol bol soru çözücem Teşekkürler hocam Sağolun :)

    • rica ederim
     iyi çalışmalar

     • Guest

      Hazırlık dediniz ama hazırlık yılı olan bi anadolu lisesinde misiniz yoksa sosyal bilimler lisesi mi ?

     • şila

      hocam benim teog tan 36 yanlışım çıktı sağlık lisesine gitmek istiyorum 2 teogtan kaç yanlış çıkartmam lazım

     • Hangi sağlık meslek, hangi bölüm, ayrıca yıl sonu başarı puanların, yaptığın yanlışların derslere dağılımı…
      Bunların hepsi çok önemli, ama en önemlisi 2.dönem yapabildiğinin en iyisini yapmak!

    • bora

     Ragıp hocamın dediği gibi ntuna hiç güvenme. TEOG da 28 yanlış çıkan arkadaşımın özel okulda diğer tüm notları 100 dü yeminle. Ben son sınıfta okul oyalamasın diye devlet okuluna geçtim. Notlarım yine iyiydi ama Özel okulda olsam heralde 99,90 olacaktı, çalışmadan olmaz. Test çözerken bile sıkılmadan çözmeye çalış hedef koyarsan sıkılmazsın. Bir de benim öyle arkadaşlarım vardı ki; teneffüste sağ elle yemek yiyip sol elle soru çözüyordu. Rakiplerin bunlar… Annem hep bir yanlış soruyu yapmamak için çalışıyorsun derdi. Gerçekten öyleymiş. 20 sorudan 19 doğru zten yapılıyor o bir soruyu kaçırmamak için çalıştığına inanırsan daha focus olursun. Güvenderin CD li kitapçığını alın derim yapamadığınız hatta yaptığınız soruları bile değişik bir mantıkla çözüp ufkunuzu açabiliyorlar. Ayrıca fen için Sözün özü konu bazında soru kitapçıklarının çok faydasını gördüm. Anafen de geçen sene herkesin yanlış yaptığı askeri güç sorusunun aynısını denemede hatalı çözüp doğrusunu öğrendim sınıfımda o soruyu doğru çözen tek ben varmışım. Yanlışlara odaklan mutlaka doğrusunu öğren . .Ben bir 8 ay kastım şimdi hazırlıkta çok rahatım. Bunu düşün ….Başarılar inşallah istediğin okul olur.

     • melike

      Hazırlık diyorsunuz ama acaba hazırlık yılı olan bir Anadolu lisesinde misiniz yoksa sosyal bilimler lisesinde misiniz ? Teşekkürler :))

     • Anadolu lisesinde okuyorum. Sosyal bilimleri hiç düşünmedim. Mühendislik / tıp istiyorum üniversite sınavında bu alanda başarılı olan bir okuldayım, ailem çok istemişti bu okulu ben de çok sevdim. Sınava girecek arkadaşlarım var siteden …az kaldı, başarılar herkese :)