TEOG Tercih Taktikleri 4

İki tercih listesi olacak. Birinci listede 15 okulun ismi, ikinci listede ise 6 okulun türü olacak. İlk listeden bir okula yerleştirilirseniz, istediğiniz okullardan birini kazandınız demektir. Ya ikinci listeye kalırsanız?..

teog tercih taktikleri 4

İlk listeden bir okul kazanmak için ise 15 okuldan oluşan listenizde 3-5 tane garanti tercih olmalı. Çünkü ikinci liste demek, sürpriz demek ve bir çok öğrenci için risk demektir.

Son yıllarda sayıları hızla artan İmam Hatip Liselerinde mutlaka boş kontenjan olacağı için, ilk listeden bir okula yerleşemeyen öğrencilerin bir çoğunun mahallesindeki ya da semtindeki İmam Hatip Lisesine yerleştirilmesi muhtemeldir.

GARANTİ TERCİH NEDİR?

Garanti tercih, yerleştirme puanınızla kesin olarak kazanacağınız tercih demektir. 15 tane okulun 1-2 tanesi kazanma ihtimalinin sıfıra yakın olduğu ama imkansız olmayan ve “ya kazanırsam” diye ümidinizin olduğu okullardır. Bu okullardan 1-2 tane yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü yazmadığınız zaman “keşke yazsaydım” diye pişmanlık yaşanıyor. Listenin sonuna da 3-5 tane garanti tercih yapmalısınız.

HANGİ PUAN ARALIĞINDA TERCİH YAPMALI?

Bu soruya bir örnek üzerinden açıklayalım. Örneğin yerleştirme puanı 420 olan bir öğrenci, tercih listesini 2013 taban puanlarına göre en fazla 430’da başlayıp, 320 puan ile bitecek şekilde okullar tercih etmelidir. İkinci listeye kalmamak için bir önerim daha var. İl dışından tercih… İkinci listeye kalmak risk. Bu riski göze almamak için il dışından, okumak istediğiniz puan türünde puanı biraz daha düşük olan okulları tercih etmenizi tavsiye ederim. Ülkemizde artık öğrenciler için barınma sıkıntısı yok. Devlete ait ve özel yurtlar öğrencilerin hizmetinde. Ayrıca yıl sonunda ailenizin bulunduğu yere nakil aldırabilirsiniz…

Subscribe
Bildir
guest
33 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
123tuna
123tuna
6 yıl önce

BEN 480 YAPSAM KABATAŞ YAZSAM TUTARMI

ragipsahin.com.tr
Reply to  123tuna
6 yıl önce

bu soruların kolaylık zorluğuna göre değişir
ayrıca kabataşı yazacak rakiplerinin alacağı puanlar da öndemli

123tuna
123tuna
Reply to  ragipsahin.com.tr
6 yıl önce

480le yaşar acar veya dr fuat sezgin fen lisesi tutuarmı

ragipsahin.com.tr
Reply to  123tuna
6 yıl önce

daha önce d belirttiğim gibi

bir liseyi kazanıp kazanamayacağınızı o liseyi yazacak rakiplerinin alacağı puanların seninkinden yüksek olup olmamasına bağlıdır

esra
esra
6 yıl önce

yüzdelik dilimim 24 ben türk telekom anadoluyu istiyorum ama oranın yuzdelik dilimi 10larda nası girebilirim 1. sıraya yazsam cıkar mı… Read more »

Sıla başaran
Sıla başaran
6 yıl önce

Ya bende ilk yazdıgım tercihte okul kazanamazsam evime en yakın imam hatip lise var :(( Olmaz ya imam hatipte okuyamam… Read more »

berfin
berfin
6 yıl önce

hocam şu yedeklerden kazanma konusu kalktı mı yani artık en yedek diye bir şey yok mu cevabı diğer sitelerde bulamadım

ENESS
ENESS
6 yıl önce

GEÇEN SENE 462 İLE ALAN BURSA ANADOLUYA VE 455 İLE ALAN AHMER ERDEME GİTME YÜZDELERİM NASIL OLUR OYP:472.