TEOG Tercih Taktikleri 4

İki tercih listesi olacak. Birinci listede 15 okulun ismi, ikinci listede ise 6 okulun türü olacak. İlk listeden bir okula yerleştirilirseniz, istediğiniz okullardan birini kazandınız demektir. Ya ikinci listeye kalırsanız?..

teog tercih taktikleri 4

İlk listeden bir okul kazanmak için ise 15 okuldan oluşan listenizde 3-5 tane garanti tercih olmalı. Çünkü ikinci liste demek, sürpriz demek ve bir çok öğrenci için risk demektir.

Son yıllarda sayıları hızla artan İmam Hatip Liselerinde mutlaka boş kontenjan olacağı için, ilk listeden bir okula yerleşemeyen öğrencilerin bir çoğunun mahallesindeki ya da semtindeki İmam Hatip Lisesine yerleştirilmesi muhtemeldir.

GARANTİ TERCİH NEDİR?

Garanti tercih, yerleştirme puanınızla kesin olarak kazanacağınız tercih demektir. 15 tane okulun 1-2 tanesi kazanma ihtimalinin sıfıra yakın olduğu ama imkansız olmayan ve “ya kazanırsam” diye ümidinizin olduğu okullardır. Bu okullardan 1-2 tane yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü yazmadığınız zaman “keşke yazsaydım” diye pişmanlık yaşanıyor. Listenin sonuna da 3-5 tane garanti tercih yapmalısınız.

HANGİ PUAN ARALIĞINDA TERCİH YAPMALI?

Bu soruya bir örnek üzerinden açıklayalım. Örneğin yerleştirme puanı 420 olan bir öğrenci, tercih listesini 2013 taban puanlarına göre en fazla 430’da başlayıp, 320 puan ile bitecek şekilde okullar tercih etmelidir. İkinci listeye kalmamak için bir önerim daha var. İl dışından tercih… İkinci listeye kalmak risk. Bu riski göze almamak için il dışından, okumak istediğiniz puan türünde puanı biraz daha düşük olan okulları tercih etmenizi tavsiye ederim. Ülkemizde artık öğrenciler için barınma sıkıntısı yok. Devlete ait ve özel yurtlar öğrencilerin hizmetinde. Ayrıca yıl sonunda ailenizin bulunduğu yere nakil aldırabilirsiniz…