TEOG Tercih Taktikleri 4

İki tercih listesi olacak. Birinci listede 15 okulun ismi, ikinci listede ise 6 okulun türü olacak. İlk listeden bir okula yerleştirilirseniz, istediğiniz okullardan birini kazandınız demektir. Ya ikinci listeye kalırsanız?..

teog tercih taktikleri 4

İlk listeden bir okul kazanmak için ise 15 okuldan oluşan listenizde 3-5 tane garanti tercih olmalı. Çünkü ikinci liste demek, sürpriz demek ve bir çok öğrenci için risk demektir.

Son yıllarda sayıları hızla artan İmam Hatip Liselerinde mutlaka boş kontenjan olacağı için, ilk listeden bir okula yerleşemeyen öğrencilerin bir çoğunun mahallesindeki ya da semtindeki İmam Hatip Lisesine yerleştirilmesi muhtemeldir.

GARANTİ TERCİH NEDİR?

Garanti tercih, yerleştirme puanınızla kesin olarak kazanacağınız tercih demektir. 15 tane okulun 1-2 tanesi kazanma ihtimalinin sıfıra yakın olduğu ama imkansız olmayan ve “ya kazanırsam” diye ümidinizin olduğu okullardır. Bu okullardan 1-2 tane yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü yazmadığınız zaman “keşke yazsaydım” diye pişmanlık yaşanıyor. Listenin sonuna da 3-5 tane garanti tercih yapmalısınız.

HANGİ PUAN ARALIĞINDA TERCİH YAPMALI?

Bu soruya bir örnek üzerinden açıklayalım. Örneğin yerleştirme puanı 420 olan bir öğrenci, tercih listesini 2013 taban puanlarına göre en fazla 430’da başlayıp, 320 puan ile bitecek şekilde okullar tercih etmelidir. İkinci listeye kalmamak için bir önerim daha var. İl dışından tercih… İkinci listeye kalmak risk. Bu riski göze almamak için il dışından, okumak istediğiniz puan türünde puanı biraz daha düşük olan okulları tercih etmenizi tavsiye ederim. Ülkemizde artık öğrenciler için barınma sıkıntısı yok. Devlete ait ve özel yurtlar öğrencilerin hizmetinde. Ayrıca yıl sonunda ailenizin bulunduğu yere nakil aldırabilirsiniz…

33 YORUMLAR

 1. Ya bende ilk yazdıgım tercihte okul kazanamazsam evime en yakın imam hatip lise var :(( Olmaz ya imam hatipte okuyamam ben imam hatipte ne olucam hafız mı olucam :(( 263 puanla hicbir lise yok istanbulda varsada pendikte filan of arkadaslar biliyosanız soyleyin 263 puanla bildiginiz lise varmı yardımcı olun??

 2. hocam benim ilk tercihime sosyal bilimler lisesini yazmayı düşünüyorum sizce sosyal bilimleri tecih edeyimmi buda 5 yııllık bir okul lütfen bana düşüncelerinizi yazın ne olurrrrrrrrrr!

  • ilerde tercih etmeyi düşündüğün üniversite, bölüm, meslek nedir bunu düşün.
   Bu tercihlerine tercih etmeyi düşündüğün lisenin seni ulaştırıp ulaştıramayacağını, lisenin internet sitesinden, mezunlarının nereleri kazandığına bakarak karar ver

 3. hocam benim puanım 386.5924 hangi puan aralığında tercih yapmalıyım bir de 2013 puanı 391 2012 puanı 433 olan liseye yerleşme oranım sizce nedir herkes düşüncesini yazabilir

  • Tercih sırası çok önemli. Üstelik sadece 15 lise tercihi yapabildiğimiz A listesinde değil, altı okul türünden dördünü mecburen seçeceğimiz B listesinde de tercih sırası önemli.

  • Google’da aratırsan taban/tavan puanlarını çok rahat bir şekilde bulabilirsin. Ancak 2011-2012 ile 2012-2013 dönemleri arasında puan farkı adeta bir uçurum. O yüzden hem 2011-2012 hem de 2012-2013 puanlarına bak.

DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ