TEOG Tercih Taktikleri

21
1793

TEOG sonuçları 11 haziran 2014 çarşamba günü, okul kontenjanları 4 Temmuz 2014 cuma günü, yerleştirme puanları ise 7 Temmuz pazartesi günü, e-okul sistemi üzerinden açıklanacak.

TEOG tercihler 31 Temmuz – 08 Ağustos arasında yapılacak olsa da, öğrencilerde ve velilerde bir bikir oluşması açısından TEOG Tercih Taktikleri yazı dizisine başlıyoruz…

teog tercih taktik

İKİ TÜR TERCİH LİSTESİ

Öncelikle bu yıl ilk defa uygulanacak olan A grubu tercihler ve B grubu tercihler önemli. A grubu tercih listesi 15 okuldan oluşacak. Bu okullar için il ilçe sınırlaması yok. İstediğiniz il ve ilçeden tercih yapabilirsiniz. İkinci listede yani B grubu tercih listesinde ise sadece okul türleri var.  Yani okul adı değil türü seçilecek. Eğer öğrenci A grubundaki 15 okuldan birine yerleştirilemez ise B grubunda tercih ettiği okul türünde evine yakın, puanı yakın ve boş kontenjanı bulunan okula yerleştirilecek.

A GRUBU TERCİHLERİ NASIL OLMALI?

A grubu tercih listesinde il sınırlaması olmaması önemli. Çünkü hedefinizde olan meslek ve bölüm için en uygun liseleri kazanmak gerekli. Bunun için il içi – il dışı demeden puanı uygun okulları bu listeye yazmak gerekiyor. Günümüz Türkiye’sinde artık her il ve ilçede lise öğrencileri için barınma imkanı sunan yurtlar mevcut.

B GRUBU TERCİHLERİ NASIL OLMALI?

B grubu tercih listesinde sadece okumak istediğiniz lise türlerini işaretleyiniz. Ama sadece fen lisesi işaretleme gibi bir hataya düşmeyiniz. Eğer puan yeterli olmaz ise siz işaretlemeseniz de bir meslek lisesine ya da imam hatip lisesine yerleştirilme süprizi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bence,  “kazanırsam giderim” dediğiniz en az 3 okul türünü işaretleyiniz.

YAZI DİZİSİNİN DEVAMI GELECEK… http://www.ragipsahin.com.tr/?p=8241 ADRESİNİ KAYDEDİN…

TEOG Tercih Taktikleri yazı dizisinin diğer yazıları için aşağıdaki manşetleri tıklayabilirsiniz…

teog tercih listesi oluşturma

 

 

teog tercihler