TEOG Tercihler Neye Göre Yapılacak?

TEOG YEP açıklandı. Şimdi herkesin aklında yeni soru işaretleri var. ragipsahin.com.tr olarak bu soru işaretlerinizin her birine çözüm olmaya çalışacağız. Sorularınızı yorum yazarak ya da iletişim sayfasından bize ulaştırabilirsiniz…

[ads1]YEP açıklandı. YEP ile birlikte il yüzdelik dilim, Türkiye yüzdelik dilimleri de açıklandı. Öğrenciler ve veliler neye göre tercih yapacaklarını soruyorlar.

TERCİHLER YÜZDELİK DİLİME GÖRE

Tercih yaparken en güvenilir veri Türkiye sıralamasıdır. Ancak MEB sıralama açıklamadı. Yani öğrenciler illerinde ve Türkiye genelinde kaçıncı olduklarını bilmiyorlar. Ancak Yüzdelik Dilim Nedir? başlıklı yazımızda anlattığımız gibi sıralamanızı hesaplayabilirsiniz… Ancak önceki yıllarda okulları kazanan son kişilerin Türkiye sıralamasını bilemediğimiz için sıralama hesaplama yapmamızın bize pek faydası olmayacaktır. En güvenilir ikinci veri yüzdelik dilimdir. Burada da il yüzdelik dilim mi önemli Türkiye yüzdelik dilim mi sorusuyla karşılaşıyoruz. Tavsiyem hangisi daha büyük ise o veriyi baz alın. Bu şekilde tercihleriniz daha garanti olur.

HANGİ ARALIKTA TERCİH YAPMALIYIZ?

Tercihlerinizi yüzdelik diliminiz bir kaç puan altından başlayarak, bir kaç puan üstünde bitecek şekilde yapmalısınız.

Örneğin, İl yüzdelik dilimi 13,25 ve Türkiye Yüzdelik dilimi 11,72 olan bir öğrenci tercihlerini %10’dan başlayabilir. Tercihlerinin garanti olması için %20’ye kadar yükselmelidir. Çünkü bu sene yüzdelik dilimler düşecek! Bunun nedenini Yüzdelik Dilimler Değişecek! başlıklı yazımda açıklamaya çalıştım.

[ads2][ads2][ads2]

TERCİH TAKTİKLERİ

Daha önce Teog Tercih Taktikleri başlıklı yazılar yazmıştım. Bu yazılarım da siz öğrencilere ve velilere fikir verecektir. Yazılarımızı BURAYA tıklayarak aramış olursunuz…

 

Yazıya yazacağınız yorumlara, yorumlarınızın tamamını kapsayacak cevap mahiyetinde yazılar yazmaya devam edeceğiz…

Subscribe
Bildir
guest
1.9K Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arlarog
Arlarog
5 yıl önce

hocam sitenizde meslek teknik liseleri hakkında bilgi verirmisniz bu arada hocam bişey sorucam mesela düşük bir liseden 9 sınıf başarılı… Read more »

damla
damla
5 yıl önce

Hocam ben bir liseye gitmek istiyorum.Ama puani 377,yüzdelik dilimi 15 .Benim puanim 320 ama yuzdelik dilimim 20 .Ben o liseye… Read more »

selda
selda
5 yıl önce

Hocam nerhaba oğlum bu sene 20015 teog sınavlarına girdi.fen lisesi kazanamıyor.Üniversitelerin durumuna bakınca benim aklımdan sağlık meslek veya uçak teknolojileri… Read more »

RAGIP HOCA
Reply to  selda
5 yıl önce

Haklisiniz Bugunku ortamda saglik meslek ile ucak ya da gemi ile ilgili bolumler tercih edilenilir Ancak meslek lisesi deyince kalitesi… Read more »

Kubra
Kubra
5 yıl önce

hocam okulumuz liselere gezi düzenliyor taban puanı 472 olan bir liseye gittik oradaki öğretmenler geçen yıl 460 la bile öğrenci… Read more »

RAGIP HOCA
Reply to  Kubra
5 yıl önce

Geçen yıl yaşanan yerleştirme ve nakil sıkıntısı nedeniyle puanlarda müthiş bir düşüş yaşandı. Geçen yıla göre bu yıl taban puanların… Read more »

batuhan
batuhan
5 yıl önce

hocam 2. teog zor olursa taban puanlar düsermi ve yep puanımız acıklandıgı gün okulların puanıda acıklanıyormu ve 377 puanla 370… Read more »

RAGIP HOCA
Reply to  batuhan
5 yıl önce

Taban puanlar MEB tarafından açıklanacaktır. Geçen yıllarda açıklandı.
Sınavın zorluğu ve adayların başarısı taban puanları etkiler