TEOG ve AÇIK UÇLU SORULAR MESELESİ

2017-2018 eğitim öğretim yılında 8.sınıf okuyacakların gündeminde TEOG var. Bu sene ilk defa öğrencilere yöneltilecek olan “açık uçlu sorular” ise özellikle gündemlerinde. Sadece 8.sınıf öğrencilerinin değil, velilerinin, öğretmenlerinin ve tüm eğitim camiasının bir numaralı gündemi haline geldi TEOG sınavlarında sorulacak “açık uçlu sorular”. Peki nedir bu  “açık uçlu sorular”? Bilimsel olarak  “açık uçlu sorular”  ile bizim anladığımız  “açık uçlu sorular” ve TEOG sınavlarında sorulması planlanan  “açık uçlu sorular” hepsi aynı şey mi?

BİLİMSEL OLARAK AÇIK UÇLU SORULAR

Sosyal medya hesaplarımdan beni takip edenler bilirler, bakanlığımızın düzenlemiş olduğu iki ayrı açık uçlu soru yazma eğitimine katıldım. Eğitimin ilk kısmı Ankara Hotel İçkale’de ikinci Kısmı Darıca Elitte Hotel’de gerçekleştirildi. Burada aldığım eğitimler doğrultusunda, “Öğrencilerin üst düzey becerilerini ölçen, cevaplarını herhangi bir şekilde sorunun içinde bulamadığımız, cevapların öğrenci tarafından organize edilerek oluşturulduğu soru tarzına  “açık uçlu soru” denir” biçiminde tanımlayabilirim. Piyasadaki hiç bir tanım, bize anlatılan “açık uçlu soru” özelliklerini taşımıyor. Özellikle google ile bilgi çöplüğüne dönen sanal dünyada doğruyu bulmak gerçekten zor.

Bize anlatılan şekline uygun özelliklerde bir tane örnek soru hazırlayıp, burada yayınlayacağım.

HERKESİN ANLADIĞI AÇIK UÇLU SORULAR

“TEOG sınavlarında açık uçlu soru sorulacak” bilgisi paylaşılınca, özellikle yayın evleri ve yayın evlerinde yazarlık editörlük yapan öğretmenlerimiz, “biz açık uçlu sorulara hazırız” gibi sosyal medya paylaşımları yaptılar. Ancak kitaplarını incelediğimizde, şık olmayan sorulara “açık uçlu soru” dediklerini gördük. Bu soruların başlıkları ise bazı kitaplarda ALIŞTIRMALAR, bazı kitaplarda SIRA SİZDE, bazı kitaplarda YAZILI SINAVA HAZIRLIK olarak yer almakta. Toplum olarak biz de yayın evleri ve buralarda yazarlık yapan öğretmenlerimizin anladığını anlıyoruz: “şıkkı olmayan soru açık uçlu sorudur”. Ama tekrar ediyorum, bilimsel olarak doğru olan bu değildir. Öğrenciler için ise önemli olan ne bilimsel olan ne de halkın anladığıdır. Önemli olan “TEOG sınavlarında nasıl soru geleceği”dir.

TEOG SINAVLARINDA AÇIK UÇLU SORULAR

2017-2018 TEOG sınav tarihleri, Mazeret sınav tarihleri, hangi derslerden kaçar tane açık uçlu soru beklendiği ile ilgili ayrıntılı bilgiler http://www.ragipsahin.com.tr/2017-2018-teog-tarihleri/ adresindeki yazımızda yer almaktadır. TEOG sınavlarında gelecek açık uçlu soruların nasıl olacağını bakanlıktan net bir açıklama gelmeden söylemek sadece bir tahmin olur. 2017-2018 eğitim öğretim yılı başladığında T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanacak kazanım testleri ve değerlendirme sınavlarında açık uçlu soru örneklerini göreceğimize inanıyorum. Benim tahminim ve beklentim ise kısa cevaplı açık uçlu sorulardır. Tahmin ve beklentime göre hazırlamış olduğum TEOG-1 deneme sınavını http://www.ragipsahin.com.tr/teog-1-deneme-sinavi-03-08-2017/ adresinde yayınladım. Adresten denemeyi indirip çözebilirsiniz. Cevap anahtarı aynı adreste yorumlar bölümünde bulunmaktadır.