Yeni Sınav Sistemine Hazırlık

0
254

TEOG sınavının kaldırılması ile birlikte, tüm ortaokul öğrencileri ve velileri ortaöğretim kurumlarına yani liselere yerleştirmede nasıl bir yol izleneceğini merak ediyor. Özellikle de bu eğitim öğretim yılında (2017-2018) ortaokul son sınıfta olan yani 8.sınıf olan öğrencilerimiz ve velilerimizin meraklı bekleyişlerine endişe de eşlik ediyor.

Bu arada eğitim öğretim faaliyetleri durmuş değil, devam ediyor. Zaman ilerliyor. Zaman ilerledikçe ve belirsizlik devam ettikçe öğrencilerimiz ve velilerimizde stres artıyor. Bu yazımızda ortaokul öğrencilerine ve velilerine küçük bir kaç tavsiyede bulunmaya çalışacağım.

İlk tavsiyelerim 8.sınıf öğrencilerimiz için;
Değerli öğrenciler, teog kaldırıldı ama liselere yerleştirmede baz alınması gereken bir akademik başarı kriteri mutlaka olacak. Bu akademik başarı kriterinin sizler için 5, 6, 7 ve 8.sınıf yıl sonu başarı ortalaması olması ihtimali çok düşük. Neredeyse imkansız. Sizler 8.sınıf oluncaya kadar girdiğiniz, okullarınızdaki yazılı sınavlardan, hazırladığınız ödevlerden aldığınız notların böyle bir öneminin olmamasından kaynaklı, bazılarınız çok başarılı olduğu halde önemsememiş olabilir. Ayrıca, ilden ile, ilçeden ilçeye, mahalleden mahalleye, okuldan okula hatta öğretmenden öğretmene yapılan sınavların zorluk-kolaylık durumu da değişiklikler gösteriyor. Bu durumda aynı akademik başarıya sahip iki farklı okuldaki öğrencinin yıl sonu başarı notları arasında büyük farklılıklar olabiliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı sizler 5, 6, 7 ve 8.sınıf yıl sonu başarı ortalaması ile liselere yerleştirilemezsiniz. Dolayısıyla da sizlere bu yıl sınav uygulanacaktır. Bu sınavın ise yıl sonunda (Mayıs-Haziran) aylarında yapılması uygun olacaktır.

Ancak 5, 6, 7 ve 8.sınıf yıl sonu başarı ortalaması da (yıl sonunda sınav olsun ya da olmasın) liselere yerleştirmede önemli bir rol oynayacak. Bundan dolayı yazılı sınavlarınızdan, proje ödevlerinizden mümkün olan en yüksek notu alabilmek için elinizden gelenin fazlasını yapmaya gayret edin.

İkinci tavsiyem ise tüm ortaokul öğrencilerine;
Yerleştirmelerde kullanılacak akademik başarı durumu ölçekleri henüz belli değil. Ancak belli olan bir gerçek var. Bundan sonra açık uçlu sorular ön planda olacak. Açık uçlu soruların özelliği ise, klasik ya da çoktan seçmeli sorular gibi, bilinmesi gereken konu bilinmeli ayrıca bilinen bilgiler, farklı günlük hayat problemlerinde kullanmak için yorumlanabilmesini, farklı çıkarımlar yapılabilmesini, bu yorum ve çıkarımların problem çözümlerinde kullanılabilmesini ölçmeye çalışır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Açık uçlu sorulara farklı açılardan bakabilme becerini geliştirmek için çalışmalar yapmak gerekir.

Üçüncü tavsiyem velilerimize;
Tüm ortaokul öğrencisi velilerimize düşen en büyük sorumluluk, öğrenciyi stresten uzak tutmaktır. Öğrenciyi (evladını) başarılı ya da başarısız, iyi bir liseye yerleşsin ya da yerleşemesin, her koşulda sadece evladı olduğu için sevdiğini, seveceğini her koşulda hissettirmek velilerimize düşen en büyük görevdir. Sınavı, başarıyı, iyi bir liseyi kazanmayı hayatının en önemli olayı gören öğrenci ve velileri beklemedikleri bir sonuçla karşılaştıklarında hayatlarından daha fazla önem verdikleri için çok büyük acılar yaşanmasına sebep olabiliyorlar. Aman dikkat, hiç bir sınav, okul, başarı, çocuklarımızın sağlığından ve yaşamlarından daha önemli değildir.

Eğer çocuklarımızın hayatta başarılı olmalarını istiyorsak sadece akademik başarı olarak bakmayalım olaya. Onlara kitap okumalarını, okudukları kitaplarla hayatı okumayı öğretelim. Öğrenmeyi öğretelim ki her yaşadıkları sadece yaşanmışlık olarak kalmasın ve her yaşadıklarından bir tecrübe bir kazanım elde etsinler.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Daha fazla kişiye ulaşması için lütfen facebook’ta paylaşınız.