PAYLAŞ

Tüm eğitim sitelerinde tercihlerin nasıl yapılacağı hakkında fikir veren yazılar var… Genel olarak söylenen şey ise “tercihlerinizi puana göre değil yüzdelik dilime göre yapın!”

[ads1]Bu cümle doğrudur. Tercihleri puana göre değil yüzdelik dilime göre yapmak gerekir. Puanlar sınavın zorluğuna kolaylığına göre değişebilir. Hem de bu değişim 20-30 puan olabilir. Ama yüzdelik dilimler çok az değişir. Bazı okulların yüzdelik dilimi de çok değişebilir!

Yıllardır öğrenci alan okulların yüzdelik dilimleri incelendiğinde çok değişmediği görülür. Çok iyi liselerde ise hiç değişmediği görülecektir.

“Hangi liselerin yüzdelik dilimi çok değişir?” diye sorarsanız, şöyle cevap vereyim;

Yüzdelik dilimler de değişecektir. Kontenjanlar arttığı için yüzdelik dilimler de artacaktır.

[ads2]
Ne kadar artar ya da azalır?

Açılalı 1-2 yıl olmuş, henüz mezun vermemiş, başarı durumu çok belli olmayan liselerin taban puanları ve yüzdelik dilimleri anormal şekilde değişebilir. Mesela Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunan Yeşil İmam Hatip olarak bilinen lisenin 2011 yerleştirmeleri sonucu yüzdelik dilimi 29,9 iken 2012 yerleştirmeleri sonucu yüzdelik dilimi 18,55 olmuştur.

Bu tarzda, henüz mezun vermemiş, ortamı ve başarı durumu sadece kulaktan dolma bilgilerle bilinen okulların yüzdelik dilimleri de puanları gibi çok büyük değişimlere uğrayabilir. Bunun haricindeki okulları yüzdelik dilimleri %5 civarında artar ya da azalabilir… Örneğin geçen yıl yüzdelik dilimi %20 olan bir lisenin bu yıl yüzdelik dilimi (20.5/100=1) 20+1=21 ile 20-1=19 arasında olma ihtimali kesin gibidir…

[ads2]Tercihlerinizi Dikkatli Yapın!

Bu sene tercihler daha bir önem kazandı. Buradan ilgili yazıyı okuyun… 10 tercih hakkınızı çok iyi kullanın. Tercihlerinizden az 2 tanesi garanti tercih olsun. (garanti tercih demek, yüzdelik dilimin 15 ise, yüzdelik dilimi 25-30 olan okulları yazmaktır.)

Bir diğer dikkat edilmesi gerekli olan şey, tercihlerin hangi yüzdelik dilime göre yapılacağıdır. Okulların yüzdelik dilimi olarak elimizde bulunan veriler geçen sene o okula yerleşen son kişinin genel yüzdelik dilimidir. O yüzden tercihleri genel yüzdelik dilime göre yapmalıyız…

İkinci üçüncü yedek yerleştirmelerde yeni tercih yapılmayacak, o yüzden istemediğiniz okulları yazmayın.

Her şey gönlünüzce olsun, istediğiniz okulları kazanırsınız inşallah!

 • zeuras

  Yüzdeliği benim yüzdeliğimden 0,98 az olan liseyi tercihlerimde bulundurmalı mıyım düşme ihtimali var mı ?

  • ragip455

   ilk tercihe yazabilirsin

   • zeuras

    Teşekkürler…

 • Özge

  Hocam , yeniden merhaba . Merak ettiğim bir kaç konu daha var ,yardımcı olursanız mutlu olurum . Öncelikle yaşadığımız il içerisinde tercih yapıyorsak il başarı yüzdeliğine göre mi tercih yapmalıyız yoksa genel başarı yüzdeliğine göre mi ? Tercih listemizin sonlarına da ( yüzdelik dilimlerle tercih ettiğimiz liseler harıcınde ) puanımıza uygun bir kaç lise yazmalıyız yoksa yalnızca yüzdelik dilime göre mi yapmalıyız ?Bir de son olarak 8.09 yüzdelik dilimimle 7.3 ve 7.07 olan liseleri kazanma şansım var mıdır ? Şimdiden çok teşekkür ederim hocam …

  • ragip455

   öncelikle 7.07 ve 7.3 e girme şansın yok denecek kadar
   tüm tercihler genel yüzdeye göre yapılacak
   tercihlerinizin sonuna bir iki tane yüzdelik dilimden garanti görünen okul tercihi yazın

 • yabancı

  Hocam benim genel yüzdelik dilimim 6.52 yüzdelin dilimi 11.3 olan liseyi ilk tercihlm olarak yazarsam kazanma ihtimalim olur mu lütfen cevap verin

  • ragip455

   6,52 ile 11.3 lük okulu ilk tercihe yazarsan direkt kazanırsın

 • burak

  hocam yüzdeliki 20 olan lise yazsam gelirmi benim yüzdeliğim 28

  • ragip455

   bence yazmana gerek bile yok
   geleceğini zanntmiyorum

 • Hayati

  hocam genel yüzdelik 27.01 yazcagım okulların puanlar yüksek yüzdelikleri 1.si 21 2. 27.5 3.28 bunlar dan 2 ve 3 üncüyü kazanmama sansım varmı ona göre baska bir okul yazmalımıyım ?

  • ragip455

   ikinci ve üçüncüyü büyük ihtimal kazanırsın ama garanti tercih yapmalısın 2-3 tane…
   yüzdelik dilimi 35 filan olan