TEOG: Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı

8. Sınıf öğrencilerinin ve velilerinin bu yılki gündemini TEOG oluşturuyor. İyi bir lisede okumak iyi bir üniversitenin kapılarını aralamak demek. Bunun farkında olanlar sınavı ciddiye alarak yaz tatilinde bile çalışmaya başladı. Bazı öğrenciler de nasıl olsa okul başlayınca çalışacağını düşünerek doyasıya tatil yaptı…

Çalışanlar, çalışmaya başlayanlar ve henüz o adımı atmayanlar bu yazımı okuduktan sonra çok daha etkili ve verimli çalışacaksınız.

*Okumak istediğiniz liseyi belirleyin, sizin motivasyonunuzu arttıracak ve çalışmaya teşvik edecektir hedef belirlemek …

*Öncelikle her ders için temel bilgi ve becerilere sahipseniz geçmiş konulara dönmenize gerek yok. Çünkü sınav 8.sınıf müfredatından oluşuyor.

*MEB tarafından yeni yayınlanan TEOG konu dağılımına sitemizden bakın ve evde kendi çalışabileceğiniz dersleri belirleyin.

*İnternet üzerinde konu anlatım ve soru çözüm yapan birçok video paylaşım sitesi bulabilirsiniz. Bunları kullanarak evde kendi düzeninizi oluşturun. Önce konuyu dinleyin daha sonra soru çözümlerini izleyin ve kendi kaynak kitabınızdan soru çözün.

*Dershaneye, akademik ortaokula veya herhangi bir kursa gidiyorsanız oradan döndüğünüzde yaptıklarınızı tekrar edip test çözerek konuyu daha iyi kavramalısınız.

*Sözel derslere çalışırken not almalı, özet çıkarmalısınız. Bunu daha etkili hale getirmek için renkli kağıtlar, fosforlu kalemler kullanabilirsiniz. Hatta kendinizce tekerlemeler oluşturabilir, resimler çizebilirsiniz. Bunları yapmak konuyu daha iyi hatırlamanızı sağlayacaktır.

*Sayısal bir derse çalışırken küçük bir formül defteri edinebilirsiniz. Konunun veya sorunun önemli yanlarını not alabilir, özel soruları bu defterinize yapıştırabilirsiniz ;)

teog-sınavı*Ders çalışma süreniz 40dak , öğrendiğinizi tekrar etmeniz 10dak ve dinlenme süreniz de 10dak olacak şekilde her çalışmayı 1 saat olarak düşünmelisiniz. Tekrar yapmak bilgileri doğru saklamayı ve daha sonra hatırlamayı kolaylaştırır. Bu yüzden çok çok önemlidir!

*Yapamadığınız sorular olacaktır bu yüzden video anlatımlı kitapları tercih edebilirsiniz. Yapamadığınız soruları arkadaşlarınıza ve öğretmenlerinize sorarak çözümlerini öğrenmelisiniz.

*Dikkat eksikliği hataları yapabilirsiniz, bunları zamanla azaltmalı soruları doğru okumayı ve yanıtlamayı öğrenmelisiniz. Dikkat eğitimi ile  ilgili kitaplar var alıp alıştırma yapabilirsiniz, dikkatinizi dağıtan ortamlarda çalışmayıp sakin müziksiz televizyon ve telefonsuz bir ortamda çalışabilirsiniz.

*Konuları bir arkadaşınıza anlatmak, kendi kendinize anlatmak da etkili öğrenme yöntemlerindendir.

*Kaynak kitapları edinmelisiniz, MEB kitaplarınızdaki tüm etkinlik alıştırma ve değerlendirme sorularını çözmelisiniz. Ayrıca MEB kazanım testlerini de mutlaka çözmelisiniz. Bunlar bittikten sonra geçmiş TEOG sorularını çözeceksiniz.

*Okullarda yapılan, dershanelerde yapılan TEOG denemelerine katılmalısınız.

*Vücudumuz bir bütün. Fiziksel ve psikolojik dengemizi korumalıyız. Bu yüzden uyku düzeninize çok dikkat etmelisiniz. En geç 11’de uyuyup sabah güzel bir kahvaltı ile güne başlamalısınız. Böylece dinlenmiş ve doğru besin almış beyin çok daha iyi çalışacaktır. Okuldan geldikten sonra 40dakikalık bir uyku ve yemekten sonra biraz vakit geçirebilirsiniz. Sonra tekrar dersinize dönmelisiniz. Görevlerinizi çok geç olmadan bitirmeniz sizin için daha iyi olur.Uyumadan önce süt içmek, gün içinde meyve yemek sizi daha güçlü kılar. Ailenizle ve arkadaşlarınızla ilişkilerinize de dikkat ederek huzurunuzu koruyabilirsiniz…

*Müzikle, televizyon karşısında, elinde telefonla ders çalışılmaz. Bunlar sizin için engelleyicidir. Bu yüzden bu etkinlikleri uzun aralarınızda yapmalısınız. Benim çalıştığım öğrencilerime ve velilerime tavsiyem telefonu çalışma odasının dışında tutmaktır.

*Gün içerisinde veya yatarken kitap okumak sizin anlama kapasitenizi arttıracaktır.

*Günde 3 ders çalışıp bunlarla ilgili 50’şer soru çözerek toplamda 150 soru çözebilirsiniz. Kendi çalışma kapasitenize göre bunu arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Tavsiyem zamanla en azından bu seviyeye çıkmanız olacaktır.

*Kendinize güvenin, inanın ve çalışın …

Gireceğiniz sınavda her birinize başarılar diliyorum şimdiden …

Sevgilerimle..

DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ