Taban Puanlar, Yüzdelik Dilimler, Tercihler 2017

2017 Nisan ayının bitmesi ile 8.sınıf öğrencilerimiz biraz olsun rahatladılar. Sınav soruları kolay da olsa, binlerce öğrenci yüksek net yapmanın sevincini yaşıyor. Bazı öğrenciler ise “sınav bu kadar kolay oldu, taban puanlar kesin yükselir, istediğim liseye gidebilir miyim?” düşünceleri ile endişe yaşamakta.
Öncelikle belirtelim, istediğiniz liseye gidip gitmemeniz sizin için doğru olan mı yoksa yanlış olan mı, bunu yaşamadan bilemeyiz. Sizlerin yapacağı tercihler, hayatınızı güzelliklere sevk edecek olan tercihler olsun diyorum ve yapılan sınav sonucunda bizleri neler bekliyor, bu konu ile ilgili biraz kafa yoralım. Sizlerin de görüşlerini burada paylaşmamızı isterseniz yorum yapmayı unutmayınız…

PUANLAR YÜKSELECEK

Liselerin taban puanlarının yükseleceği hepimizin malumu. Sınav ve yerleştirme sistemi ile az biraz ilgisi olan herkes bunu biliyor artık. Sorular kolaydı. Herkes daha önce yapamadığı kadar yüksek netler yaptı. Bu öğrencilerin yapacakları tercihler neticesinde yapılacak yerleştirmeler sonucunda liseleri kazanan son öğrencilerin puanları o liselerin taban puanları olacak ve geçen yıllara göre daha yüksek olacak.

YÜZDELİK DİLİMLER

Yüzdelik dilimler de liseleri son kazanan öğrencinin yüzdelik dilimini ifade eder. Puanlar kadar çok oynak değildir. Sınava giren öğrenci sayısı, bir ilin önceki yıllara ve diğer illere göre başarısının artması ya da düşmesi, yüzdelik dilimlerde değişimlere neden olabilir. Çünkü yüzdelik dilim o liseyi kazanan son öğrencinin il yüzdelik dilimidir.

TERCİHLER

Lise tercihleri tercih kılavuzunun yayınlanması ile başlayacak. Tabii öncesinde teog puanları yayınlanacak ve e-okul sistemine işlenecek. Ancak, şimdiden söyleyebileceğimiz söz şudur; “yüksek puanlara güvenerek yanlış tercih yapmayın, puanınızın 10-15 puan altına kadar okul tercihinde bulunun.”

Tercih zamanı geldiğinde sorularınıza cevap veren yazılar yayınlamaya çalışacağım. Şimdilik kalın sağlıcakla…

58 YORUMLAR

 1. Merhaba ragıp hocam oğlum um türkiye
  geneli yüzdelik dilimi 1.98 il de ise 3.05 ilimizde istediği fen lisesinin yüzdelik dilimi 2.61 fakat il geneli yüzdelik dilimi düşük olduğu için oğlum biraz endişeli sizce yerleşme şansı nedir

  • Merhaba Gözde Hanım
   Öncelikle oğlunuzu ve sizi başarısından dolayı tebrik ederim
   Sorunuza gelince;
   Okul yüzdelik dilimlerinin Türkiye yüzdelik dilimi olduğu belirtiliyor, ancak aynı taban puanlı farklı illerdeki iki okulun yüzdelik dilimlerinde farklılıklar olduğunu gördüğüm için, okulların yüzdelik dilimlerinin il yüzdelik dilimi olduğunu düşünüyorum.
   Eğer benim düşüncem doğru ise kazanamayacaktır.
   Umarım benim tezim yanlış çıkar ve oğlunuz istediği okulu kazanır.
   Oğlunuz için iyi olan olsun…

 2. Merhaba Hocam, benim puanım 449 yüzdelik dilimim 14,35. Yüzdeliği 13,10 olan bir liseye girebilir miyim ? Bi de tercihimi yaparken ilk beşe istediğim ama yüzdeliğimin tutmayan liseleri ortaya da girebileceğim liseyi aşağılara da kesin girebilirim dediğim liseleri yazmayı düşünüyorum hocam.

 3. Benim puanım 370. Yüzdelik dilimim 33 lü bişey.
  Girmek istediğim lisesini puanı 364.Yüzdelik dilimi 25 li beşey.
  GİRERMİYİM İSTEDİĞİM OKULA ??

 4. Merhaba hocam,benim puanım 486 yuzdelik dilimim 2.79 türkiye geneli 2.57 il .Gitmek isetdiğim okulun yüzdelik dilimi 2.01 gecen yılki taban puanı 482 şansım var mı ?

 5. hocam merhaba istediğim okulun yüzdelik dilimi %5.25 benim yüzdeliğim %7.75 sizce bu okula girebilir miyim? kontenjan 320 ve ilk sıraya yazıcağım

 6. Sayın hocam Merhaba puanı 480,gitmek istediğim okul 469 yüzdeliğim (Türkiye geneli) 5,1 okulunu 4.53 sizce girebilir miyim? Kontenjan 120 ve ilk sırada tercih yapacağım.lütfen cevap yazın.

  • Öncelikle başarından dolayı tebrik ederim
   Puanları karşılaştırmanın hiç bir önemi yok
   Çünkü puanlar çok değişken
   Yüzdelik dilimler de kontenjan durumuna göre artıp azalma gösterebilir ama puanlar kadar çok değişmez
   Okul ile senin yüzdelik dilimin arasında %0,47 bir fark var
   Türkiye genelinde 1milyon 200 bin öğrenci var dersek ülke genelinde sıralama olarak 5-6 bin kişi kadar fark var
   Bu kişiler senin ilinde mi?
   Bu kişiler senin tercih ettiğin okulları mı tercih edecek?
   Bilemeyiz
   Bundan dolayı kazanma şansın var ama kesin diyemiyoruz.

   • Sayın hocam öncelikle cevabınız,ilgi ve alakanız için size çok teşekkür ederim. Ben Kahramanmaraş ta yaşadığım için buradaki çoğu kişinin ildışına çıkmayacağı hakkında bilgi edindim.inşallah öyle olur ve istanbuldaki okul kontenjanları dolmaz. Zira ben istanbulu istiyorum.

  • Taban puanların değişeceğini hepimiz çok iyi biliyoruz artık
   Değişmeyen ya da az değişen yüzdelik dilimlerdir
   Senin yüzdelik dilimin ile okulunki arasında çok fark yok
   Okuldan daha iyi olan okulların kontenjanlarının artması şansını yükseltecektir
   İlk yerleştirmede olmasa bile nakillerde kazanırsın BENCE

 7. Benim puanım 482.3 yüzdelik dilimim 4.09 ilk gitmek istediğim okulun puanı 480 yüzdelik dilimi 2.70 ikinci okulun puanı 475 yüzdelik dilimi 3.68 bu iki okullara girme şanslarım kaç

  • Merhaba
   Öncelikle başarından dolayı tebrik ederim
   Ama iki okulu da ilk yerleştirmede kazanman çok zor
   Ama tercih listene mutlaka yaz
   Belki sıralamada senden önde olanların bir çoğu özel okul tercih ederse kazanma şansın olabilir

    • Yüzdelik dilimler çok değişmez
     Değişmesi için kontenjanı artması ya da kendisinden daha yüksek puanlı okulların kontenjanının artması gerekir
     Ya da başarı sırasında daha önde olan öğrencilerim özel okullara kayıt yaptırması gerekir
     Bu durumlarda yüzdelik dilimler bir miktar artabilir ve kazanabilirsin
     Tam tersi durumlarda (kontenjan azalması, özel okula kayıt yaptıran öğrenci sayısının azalması vs) yüzdelik dilimler bir miktar azalabilir ki bu senin şansını daha da azaltabilir.
     Umarım son dediklerim olmaz ilk dediklerim olur da gönlünün istediği okulu kazanırsın

 8. Hocam yep puanım, 471.50 istediğim lisenin geçen seneki taban, puanı, 458 ve yüzdelik dilimi 6.66 benim yüzdelik dilimim, ise 7.50 liseye girebilirmiyim sizce

 9. tercihlerini yüzdelik diliminize göre yapın

  örneğin; yüzdelik dilimi 12 olan bir öğrenci %9-10’dan başlayarak %15-16 ya kadar olan okulların listesini çıkarmalı,
  aralarından kazansa da gitmeyeceği (ortamından dolayı, eve olan uzaklığından dolayı vs) okulları çıkararak tercih listesini oluşturmalıdır.

 10. Benim Yep Puanım 423 Gitmek İstediğim Lise 390
  Benim Yüzdelik Puanım 21 Gitmek İstediğim Lise 23
  Sizce Gidebilirmiyim Oynamalar ne kadar oluyor yüzdelik dilimlerde bide

  • İhtimal her zaman vardır ama…
   Tercihlerimizde yüzdelik dilimler önemli, yüzdelik dilimlerde de yıllara göre artma azalma görülür. (Kontenjan artma azalması, okulun başarısının artma azalması gibi sebeplerden)
   Ama istediğin lisenin yüzdelik dilimi %20’den %25’e çıkar mı?
   Zannetmem
   Ama tercihlerine yaz
   %18 ile % 32 arasındaki okulları yazabilirsin

 11. Benim istediğim lisenin taban puanı 469.50 benim puanım 470.60 puan olarak giriyorum ama yüzdelik dilime göre giremiyorum.Sizce kazanır mıyım?

 12. istediğim okul 424 puan (bu sene artıcak biraz) 435 diyelim benim puanım 445,5 geçen sene 14,43 ile almış benim yüzdelik dilimim 15,40 sizce girebilirmiyim ?

  • Puanlar her sene sınavın kolaylık zorluk derecesine göre büyük ya da küçükndeğişiklikler gösterir. Artabilir veya azalabilir. Yüzdelik dilimler ise sınavın zorluk ya da kolaylığından bağımsız bir şekilde, okulu tercih eden öğrencilerin başarı seviyesine göre artar ya da azalır ki bu artma azalma çok küçük değişimler şeklinde olur.
   15,40 yüzdelik dilim ile %12 ile %18 arasındaki okulları tercih listene yaz
   İstediğin okulu kazanma ihtimalin var. İlk yerleştirmede olmazsa bile nakillerle kazanırsın diye düşünüyorum
   Gönlünce olsun

DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ