İki ayrı kullanıcımızın 5er tane sorusunun çözüm videosunu soruların altında izleyebilirsiniz…

Çözüm videosunda anlaşılmayan bir bölüm olursa videonun altındaki yorum kutusuna anlamadığınız kısmı anlaşılır bir şekilde yazarsanız açıklamaya çalışırız…

Herkese başarılar diliyorum…

İşte sorularınız…

1). bir sınıftaki ögrenciler kendi aralarında her öğrenci diğer öğrencilere hediye alacak şekilde bir eğlence düzenliyorlar.bu sınıf toplam 650 hediye verdiğine göre sınıf mevcudu kaçtır?

2.) Bir torbada 10 sarı, 12 kırmızı ve 16 beyaz top vardır.bu toplardan en az kaç top çekilmelidir ki, çekilen topların içinde en az bir sarı top bulunsun?

3) Yenilen takımın elendiği bir turnuvada 1. ve 2. olan takımların yaptıkları maçların sayıları toplamı 12 ise, bu turnuvaya en çok kaç takım katılmıştır?

4) 4 yanlışın bir doğruyu götürdüğü 180 soruluk bir sınavda, bir öğrenci 5\6’ini cevaplandırarak sınavdan 50 net çıkarıyor.ögrenci kaç soruyu doğru cevaplamıştır?

5)tamamı suyla dolu olan bir kabın agırlıgı a gramdır. Aynı kabın 3\4 ü suyla doluyken agırlıgı b gramdır.buna göre boş kabın agırlıgı kaç gramdır?

1)Alacağı malın satış fiyatının 2/3 ü kadar parası olan bir alıcı satış fiyatı üzerinden %20 indirim ile malı 72 TL ye alıyor.Alıcı kaç TL borçlanmıştır?
2)Bir grubun %60 ı İngilizce %80 i almanca bilmektedir.Aynı grubun %50 si ise her iki dili de bilmektedir.Yalnızca almanca bilenler 9 kişi olduğuna göre grupta bu dillerden en fazla birini bilen kaç kişi vardır?
3)Bir hareketlinin a birim uzunluğundaki bir yolu t saatte gitmesi isteniyor.Hareketli yolun 2/5 ini sabit hızla 3t/5 saatte gittiğine göre tüm yolu zamanında tamamlaması için kalan yolda son durumdaki hızını kaç katına çıkarmalıdır?
4) A=1/5+1/9+1/13 B=2/5+4/9+6/13 olduğuna göre aşağıdakilerden hangisinin sonucu tam sayıdır? a) 2A+B/3 b) A+2B/3 c)A+B/3 d)A+B/2 e) A+B
5) Bir doktor 5 günde bir nöbet tutuyor.Bu doktor 365 günlük bir yılda ilk nöbetini 1 Ocak Pazartesi günü tutuyor.Bu doktorun bu yıldaki son nöbeti hangi gün olur?

DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ