TEOG Sınavlarına Nasıl Çalışılmalı?

“TEOG Sınavlarına Nasıl Çalışılmalı?” başlıklı yazımız ragipsahin.com.tr/?p=8645 adresinde yayında…

 http://www.ragipsahin.com.tr/teogda-cikabilecek-sorular/ adresindeki kazanım testleri mutlaka çözülmeli. SEBEBİ İÇİN TIKLAYINIZ

TEOG ilk defa 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulandı. Gündemi takip edenlerin bileceği üzere yüksek puanlarla istedikleri okula yerleşemeyen öğrenci çok fazla oldu. Bunun sebebi sınavın kolay olması ve puanlara güvenerek tercihlerin yanlış yapılmasıydı.

[ads1] TEOG’da ilk hedef yüksek puan almak. Bunun için yapılması gereken ne kadar ders varsa, her dersin sınavından, sözlüsünden, projesinden vs, yüksek puan almak gerekiyor ki ortalama yükselsin. İyi bir lise kazanmayı hedefleyen öğrenciler OYP’yi en çok etkileyen TEOG sınavlarında da ellerinden gelenin en iyisini yapmalılar.

TEOG sınavlarında öncelikle birinci TEOG sınavlarından yüksek puan alanlar rakiplerine göre bir adım öndedir. Konular azken, tüm öğrenciler TEOG’un önemini fark etmemişken yüksek puan almak önemli bir avantaj.

İkinci önemli husus ise bazı derslerde yapılan netler. Mesela matematik dersi başarı oranı en düşük olan ders. Dolayısıyla matematik dersinde iyi net yapan öğrenciler de bir adım öndedirler rakiplerine göre. Bunun yanında kat sayısı diğer derslere göre düşük olan İnkılap Tarihi, Din Kültürü ve İngilizce derslerinden de ortalaması en düşük olan ders İngilizcede de başarılı olan öğrenciler avantajlı.

[ads2][ads2][ads2] Şu anda 8.sınıfta olan öğrencilerin değiştiremeyeceği ancak TEOG sisteminde OYP’yi ciddi oranda etkileyen diğer bir husus ise 6 ve 7.sınıf başarı puanları. Bu puanlar 100’e ne kadar yakınsa o kadar avantajlısınız demektir.

TEOG’a hazırlanan öğrencilere tavsiyem matematik ve fen bilimleri dersleri için bol soru çözünüz. İngilizce dersi için ünitelerin kelimelerini ezberleyiniz. Diğer dersler için anlamanızı kuvvetlendirecek çalışmalar yapınız…

Herkese başarılar diliyorum…