TEOG Tercih Taktikleri 3

Yeni yerleştirme sistemi ile tercihlerin önemi bir kat daha arttı. Özellikle yerleştirme puanı iyi olan öğrenciler için…

 TEOG Tercih Taktikleri ve TEOG Tercih Taktikleri 2 yazılarımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz…

teog tercihler

Daha önceki tercih taktikleri yazılarımızda da belirttiğimiz gibi iki tercih listeniz olacak. İlk listenizde 15 okulun adı bulunacakken ikinci listede bulunacak olan 6 okul türünden hangisinde ya da hangilerinde okumak istiyorsanız onları işaretleyeceksiniz. İlk listedeki 15 okuldan herhangi birine yerleşemezseniz ikinci listeden işaretlediğiniz okul türlerinden, puanınızın yettiği bir okula yerleştirileceksiniz.

YERLEŞTİRME PUANI YÜKSEK OLANLAR DİKKAT!

Özellikle yerleştirme puanı yüksek olan öğrenciler için yeni yerleştirme sistemi riskli. Çünkü 15 okuldan oluşan birinci listeye yerleşemeyenlerin ikinci listeden yerleştirilecekleri okul belirlenirken, işaretlenen okul türünün yanında ikamet adresine yakınlığına ve puanının uygunluğuna da bakılıyor. Bu nedenle ikinci listeye kalanların hangi okula yerleştirileceği belli olmaz.

Yerleştirme puanı yüksek olan bir öğrenci tercih ettiği 15 okuldan birine yerleşemez ise, ikinci listeden de sadece Fen Lisesi türünü işaretleyen bir öğrencinin puanı, oturduğu mahalle ya da semtteki Fen Lisesine puanı yetmemesi durumunda, tercih etmemiş olsa bile mahallesinde bulunan meslek lisesine ya da imam hatip lisesine yerleştirilmesi söz konusu olacaktır.

İKİ TAVSİYE

İlk tavsiyemiz 15 okulun yazılacağı liste ile ilgili. Yerleştirme puanınıza en uygun okulları yazın. Bu şekilde bu 15 okuldan birine yerleşirsiniz ve ikinci listedeki tehlike ile karşı karşıya kalmamış olursunuz.

İkinci tavsiyemiz ise ikinci liste ile ilgili. İkinci listeden sadece bir okul türünü değil birden fazla okul türünü işaretleyiniz ki, işaretlemediğiniz herhangi bir okul türüne yerleştirilme tehlikesi ile karşı karşıya kalmayınız…

Her şey gönlünüzce olsun…

teog tercih taktik

 

 

teog tercih listesi oluşturma