Yapılamayan soruların gönderildiği forum sayfamız CEHALET DÜŞMANI FORUM a gönderilen kpss ye yönelik problemlerin çözüm videosu soruların altındadır…

1) 35 kişilik sınıfta erkeklerin 2/3 si ve kızların yarısı sınıftan ayrıldığında kalan öğrenci sayısı başlangıçtaki erkek öğrenci sayısına eşit oluyor . buna göre kız öğrenciler erkek öğrencilerden kaç fazladır.

2)bir tüccar parasıyla a malından 10 ton alırsa geriye 10 bin tl a rtıyor. eğer 16 ton alırsa parası 14 bin tl eksik geliyor.buna göre bu tüccarın kaç bin tl sı vardır.

3)bir öğrenci sınavdaki soruların 1/2 ini doğru 1/3 ini yanlış cevaplamıştır.30 soruyu boş bırakan bu öğrenci kaç soruyu yanlış ceavaplandırmıştır ?

4) yağ dolu olan bir şişeninn ağırlığı 804 gr gelmektedir. şişedeki yağın 1/3 i harcandığında 543 gr geldiğine göre boş şişenin ağırlığı kaç gr dır?

5)bir top kumaşın 1/5 i satılıyor.21 m. daha satılınca kumaşın 2/3 si satılmış oluyor. buna göre kumaşın tamamı kaç mt dir ?

6)kilosu 4 lira olan badem ile kilosu 3 lira olan fıstıktan 600 gramlık bir karışım alınarak 2 tl ödenmiştir. buna göre kaç gram badem alınmıştır ?