İlköğretime Başlayan Çocuğunuz İçin Okul Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çocuğuna besinlerin en güzelini yediren, kıyafetlerin en pamuklusunu giydiren  ebeveynler okul konusunda da aynı hassasiyette oluyor haklı olarak :) Gözü gibi baktıkları çocuklarının emin bir kurumda, doğru öğretmenler ve yöneticilerle bir arada olmasını istiyorlar. Ben de bir öğretmen olarak bu kaygıları yaşayan velilere okul seçimi ile ilgili yardımcı olacak bir yazı paylaşmak istedim.

İlköğretime-Başlayan-Çocuğunuz-İçin-Okul-Seçerken-Dikkat-Etmeniz-GerekenlerÇocuğunuzu bir devlet okulunda okutmaya karar verdiyseniz ;

 1. Okulun evinize yakın olmasına özen gösterin
 2. Yakın değilse servisleri ve şoförleri neye göre belirlediklerini konuşun ve fiyat bilgisi alın
 3. Okulun güvenliği ile tanışın , okul çevresi hakkında araştırma yapın
 4. Okula gidin ve sahip olduğu açık ve kapalı alanlara bakın: Sınıflar, tuvaletler, kantin,spor salonu, bahçe..
 5. İdareciler ve öğretmenlerle görüşün tanışın sohbet edin. Öğretmen, öğrenci ve veli profilini öğrenin.
 6. Okulun tam gün mü, ikili mi(sabahçı-öğlenci) olduğunu, etüt saati var mı öğrenin..
 7. Sınıf mevcudunu, okulda uygulanan kuralları ve kurallara uyulmadığında neler yapıldığını öğrenin
 8. Yakınınızdaki parkta velilerle sohbetler gerçekleştirin. Okul ve öğretmenlerle ilgili yaşanmış cümleler duymak sizi daha doğru düşünmeye sevk edecektir.
 9. Çocuğunuzu okula kaydetmeye karar verdiyseniz; maddi durumunuz el verdiği kadar okulun eksiklerine yardımcı olun, sizin de çocuğunuz o okulda okuyacak bunu önemseyin. Zamanınız varsa Okul Aile Birliği’nde aktif olarak çalışın.
 10. Devlet okullarında sosyal, kültürel ve spor ile ilgili faaliyetler az olabilir. Yabancı dil eksiği bulunabilir. Bunları dışarıdan takviye edebilirsiniz. Paranız varsa özel kurumlara gönderirsiniz. İmkanlarınız el vermiyorsa halk eğitim ve belediyeler tarafından açılan kurslara gönderip diğer alanlarda da gelişmesini destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzu bir özel okulda okutmaya karar verdiyseniz;

 1. Sizin dünya görüşünüze uygun vizyon ve misyona sahip bir okul olmasına dikkat edin.
 2. Çok az okul her işi doğru şekilde gerçekleştirir. Bu yüzden önceliğinize karar verin;
 • Hangi dilde yabancı dil eğitim alsın istiyorsunuz?
 • Akademik başarı mı sosyal başarı mı daha önemli?
 • Disiplinli bir okul mu isterseniz?
 • Sanat veya spor ağırlıklı bir okul mu tercih edersiniz?
 1. Okulun idare ve öğretmen kadrosu hakkında bilgi alın. Bunu en iyi o okulda okuyan velilerden ve mezunlardan öğrenebilirsiniz.
 2. Okulun veli ve öğrenci profilini öğretmenlerle sohbet ederek öğrenebilirsiniz.
 3. Sınıf mevcudunu ve okulun olanaklarını öğrenin
 4. Okul ücreti ne kadar ve bu ücrete neler dahil çok iyi bilmelisiniz. Genel olarak yemek ve servis ücretleri buna dahil edilmez. Ayrıca kitap ücretleri veliden temin edilir ve yabancı dil ağırlıklı kitaplar pahalı gelebilir. Etütler için ayrı bir ücret temin edilebilir.
 5. Okulun rehberlik servisi ile görüşün. Yıl içinde nasıl çalışmalar yaptıklarını öğrenin.
 6. Özel okulda okutmaya karar verenler bilmeli ki sadece okul parası verecek durumdaysanız çocuğunuz birçok açıdan zorlanabilir. Arkadaşlarının giydiği marka kıyafetlerden kullandıkları pahalı kalemlere onlar da sahip olmak isteyecek. Okulda yapılan etkinlikler, geziler devlet okullarına göre hem sayıca  hem de maddi olarak daha fazla olacak. Bu yüzden hem kendinizi hem çocuğunuzu zorlamayacak bir özel okula gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.
 7. Akademik başarıyı önemsiyorsanız aldatıcı notlarla gözünüzün boyanmaması için okulun sınavlardaki başarısı ile ilgili de bilgi sahibi olun.
 8. Devlet teşviki ile ilgili başvuru zamanlarını takip edin.

Hangi okulu tercih ederseniz edin bilmeniz gereken en önemli şey çocuğunuzun özelliklerine uygun bir okul seçmeniz gerektiği. Öğrenciler binaların ne kadar güzel olduğunu önemsemez. Güler yüzlü, hoşgörülü, sevgi dolu öğretmenler ister çocuklar. Arkadaşlarıyla teneffüste oyun oynamak ister.

Ve  en kalıcı öğrenmeler mutlu ortamlarda gerçekleşir;) Önceliğiniz çocuğunuz olsun ..

DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ