Genel

Ana Dil Öğrenir Gibi

İngilizcede En Sık Birbirine Karıştırılan KelimelerSevgili öğrenciler, değerli veliler ve kıymetli meslektaşlarım, sizlere bugün yabancı dil öğrenimi ile ilgili bir paylaşımda bulunmak istiyorum.

İlgili Makaleler

İlköğretimden bu yana hepimiz İngilizce dersleri alıyoruz. Bunca eğitime rağmen sadece ezber yöntemiyle İngilizce konuşup, anlayabileceğimizi sanıyoruz. Ne yazık ki en başından beri hata yapıyoruz yeni bir dil öğrenirken…

Bir matematik öğretmeninin neden İngilizce’ye ihtiyacı olurdu mesela, onun işi sadece rakamlardan ve ölçülerden ibaret değil miydi? Elbette İngilizce’nin her alanda gerekliliğini anlatmama gerek yok. Mesleğimi icra ederken sadece yerel bazlı gelişmeleri değil dünyayı okumaya çalışıyorum. Bunu yaparken dünya eğitim sistemlerini, uluslararası bilgi ölçüm sınav içerikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterim. Ve öğrencilerime de PISA ve TIMSS gibi uluslararası sınavların kimler için neden faydalı olacağını net bir şekilde açıklayabilmek isterdim. Milli Eğitim Bakanlığınca da yürütülen birçok projedeler ve yurtdışı görevleri için İngilizce bilmek, İngilizce dil puanına sahip olmak oldukça mesleki ilerleme açısından da büyük avantaj. İngilizce Tarihler Nasıl Yazılır ve Okunur?Ancak dil bariyeri nedeniyle bu projelere katılamıyorum. Bu nedenle dil öğrenmek için ne kadar erken harekete geçersem o kadar iyi olacağının farkındayım. Özellikle öğrencilerime tavsiyem, yaşınız genç iken yani öğrenmelerinizin en hızlı olduğu dönemde iken yabancı dil öğrenmeyi geri plana atmayın. Özellikle ingilizce (dünyada kabul görmüş, her alanda geçerli olduğu için) ana diliniz gibi konuşabilecek seviyede öğrenin.

Piyasada tabi ki o kadar çok İngilizce kursları, özel dersler, alternatif eğitim yöntemleri mevcut ki hangi yöntemin başarılı olacağını tespit etmek de o kadar zor. Her öğrenci kendine uygun öğrenme şeklini seçmesi uygun olur. Öğrenciler genelde oyun ile öğrenmeyi yöntemlerini seçiyorlar. Ama bu dil öğrenmenin çok küçük bir bölümünü karşılayan bir yöntem. Bir çocuğun ana dilini öğrenmesi kadar doğal bir yöntemin kendim için doğru bir teknik olduğunu düşünmekteyim. İngilizce Tanışma Diyalogları Bu nedenle sadece gramer öğretip, kelime ezberleten kurslar yerine bu yöntemi kullanıp İngilizce konuşma üzerine yoğunlaşan eğitim merkezleri ilgimi çekiyor. Bu yöntem ise İngilizce kurslarında daha yeni yeni denenen bir yöntem. Elbette gramer bilgisine ihtiyacınız olacak ancak kısa bir süre gramer çalışmayı artık bırakmalısınız ve konuşmaya odaklanmalısınız. Zaten en azından bir tane günlük güncel haber sitesi, seviyenize göre ilginiz çeken roman, hikaye veya blog takip ederek de bu eğitimi desteklerseniz konuşmanıza katkı sağlayacak kelime dağarcığını beyniniz otomatik olarak kaydedecektir.

İngilizce Meslekler Ve OkunuşlarıBen İngilizce eğitimimin önemini öğrencilik  yıllarımda fark edemediysem de şimdi bu açığımı araştırmalarım sonucu bulduğum WSE ile kapatmaya çalışıyorum. Yukarıda bahsetmiş olduğum yöntemleri bu kurumda bulduğumu söyleyebilirim. Bu kurumda İngilizce eğitim süreci yapay ve zorlama olmaksızın doğal bir öğrenim sürecini içermektedir. Ücretsiz olarak ingilizce seviye tespitinizi yaptırmak, ingilizce öğrenme programları hakkında bilgi almak, size en yakın WSE şubesini öğrenmek, form doldurarak bilgi almak için WSE web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İNGİLİZCE EĞİTİMİ ayrıntılı bilgi için tıklayınız

DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ

Başa dön tuşu