Buraya gönderilmiş olan aşağıdaki kesir problemleri konusunda yapılamamış soruların çözüm videosu, soruların altında yer almaktadır.
1) bir öğretmen maaşının 1/4 ünü ev kirasına,kalanını 1/5 ini mutfak masrafına ayırıyor.
mutfak masrafına ayırdığı paranın 3/8 i 90 TL olduğuna göre,öğretmenin maaşı kaç TL dir?
2) bir kasada bulunan kağıt paraların sayısı,madeni paraların sayısının 4/7 sidir.kasadaki kağıt paralar ile madeni paraların toplam sayısının 155 den az olduğu biliniyor.
buna göre,kasada en çok kaç tane madeni para vardır?
3) arzunun aylık harçlığı üniversiteye ödediği paranın 5/21 idir.arzu aylık harçlığının 1/3 ününün 3/5 ini biriktirmektedir.
buna göre,beş ayın sonunda 150 TL biriktiren arzunun üniversiteye ödediği para kaç TL dir?
4)yemek kuyruğunda bekleyen semih’in önündekilerin sayısı,arkasındakilerin sayısının 2/5 i dir. Yemek kuyruğunda 71 kişi olduğuna göre,semih kuyrukta baştan kaçıncı sıradadır?

 

5) ali amca tanesini x TL den aldığı yumurtaların 3/7 sini taşıma esnasında kırıyor.kalan yumurtaların tanesini y TL den satıyor.
bu satıştan ne kar,ne zarar ettiğine göre, x, y nin kaç katıdır?
6) bir sınıftaki öğrencilerin 2/5 i ingilizce,1/3 ü folklor,1/10 u drama ve geriye kalanlar da satranç kursuna kayıt yaptırmıştır.
buna göre,satranç kursuna kayıt yaptıran öğrenciler,drama kursuna kayıt yaptıran öğrencilerin kaç katıdır?
7) mustafa satın aldığı bir kitabın birinci gün 1/4 ünü,diğer günler bir önceki gün okuduğu sayfa sayısının 1/2 sinin 3 eksiği kadarını okumaktadır.
mustafa birinci ve ikinci gün toplam 90 sayfa okuduğuna göre,dördüncü gün kaç sayfa kitap okumuştur?
8 ) bir turist kafilesi iki firma ile geziye gidecektir.1.firmaya alınacak turist sayısı,2.firmaya alınacak turist sayısının 4 katıdır.1.firmaya alınan turistlerin 3/4 ü,2.firmaya alınan turistlerin 2/3 ü bayandır. Turist kafilesinde erkek yolcu sayısı 20 olduğuna göre 1.kafilede kaç bayan turist vardır?
9) yaş incir kurutulduğunda ağırlığının 2/5 ini kaybediyor.
buna göre,150 gr kuru incir elde etmek için kaç gr yaş incire ihtiyaç vardır?
10) bir parça telin uzunluğu 120 cm dir.telin herhangi bir ucundan hangi oranda kesilirse telin orta noktası 6 cm kayar?

 

11) hakan önce parasının 1/6 sını,sonra kalan parasının 1/5 ini ve sonrada başlangıçtaki parasının 1/3 ünü harcıyor.

hakanın elinde 120TL kaldığına göre,başlangıçtaki parası kaç TL dir?

 

12) bir tekerlek firması elindeki tekerleklerin 3/11 ini günde 15 adet satarak,kalanlarını günde 20 adet satarak 18 günde bitiriyor.
buna göre,tekerlek firmasının elinde kaç tekerlek vardır?

DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ