Sitemiz üyelerinden Ali Baba nickli arkadaşımız yapamadığı soruları göndermiş. Başlık ne yazayım diye düşünürken bir çocuk çocuk şarkısından esinlenerek Ali Baba’nın soruları var yazmak geldi içimden…

 

İşte Ali Baba nickli kullanıcımızın soruları…

1-)Ardışık iki çift sayının kareleri farkı 28 dir.Buna göre bu sayıların toplamı kaçtır?
2-)Ali’nin parası Veli’nin parasının 3 katıdır. Ali; Veli’ye 300 tl verirse Veli’nin parası Ali’nin parasının 2 katı oluyor.Buna göre başlangıçta Ali’nin kaç tl si vardır?
3-)Bir kumbarada 50 tl ve 100 tl liklerden oluşan 35 tane madeni para vardır.50 tl lerin tutarı 100 tl lerin tutarının 2 katına eşit olduğuna göre 100 tl liklerden kaç tane vardır?
4-)bir sınıftaki öğrencilerin 2/5 i kızdır. Sınıfa 2 kız gelince sınıfın 4/9 u kız oluyor.Buna göre başlaıçta bu sınıfta kaç erkek vardır?
5-)Bir deponun 2/7 si doludur.Depoya 30 lt su ilave edilince boş kısmın dolu kısma oranı 5/3 oluyor.Buna göreilk durumda depoda kaç lt su vardır?
6-)Bir grup öğrenci bir miktar parayı eşit olarak paylaşacaklardır.2 kişi parayı almaktan vazgeçince kişi başına düşen para 4 tl azalacaktı.Buna göre ilk durumda grupta kaç kişi vardır?
7-)A bitkisinin boyu B bitkisinnin boyu 12 cmdir. A ‘nın boyu her yıl 5 cm B ‘nin boyu her yıl 2 cm uzadığına göre kaç yıl sonra A bitkisinin boyu B bitkisinin boyunun 2 katı olur?
8-)4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sınavda Faruk 60 soru yanıtlıyor ve 30 net doğrusu kalıyor.Buna göre Faruk kaç soruya doğru yanıt vermiştir?
9-)Bir torbada 4 mavi 5 kırmızı 6 sarı top vardır.Bu torbadan en az kaç tane top çekilirse çekilen topların 2 tanesi kesin kırmızı olur?
10-)127 tane ceviz Ali Veli Murat ve Can arasında herhangi birinden başlayarak sırayla dağıtılacaktır.Dağıtım sonunda Ali ve Can en çok kaç ceviz alırlar?
11-)Şimdiki yaşları 22 olan iki arkadaşın şimdiki yaşları oranı 5/6 dır kaç yıl sonra bu oran 7/8 olur?
12)4 kişinin 3 yıl önceki yaşları toplamı 27 idi.Bu 4 kişinin 4 yıl sonraki yaşları toplamı kaçtır?
13-)Bir deponun %20 si doludur.Bu depoya 28 lt su konulunca %45 i boş olan deponun tamamı kaç lt su alır?


Bunlar da Dilek78 nickli kullanıcımızın soruları…

1)İçinde bir miktar su bulunan kaptan x litre su alınırsa bu kabın beşte dördü boş kalıyor.Eğer 4x su konulsaydı kap tamamen dolacaktı.Buna göre ilk durumda kapta kaç x litre su vardır?
2)x pozitif tamsayı olmak üzere bir üçgenin kenar ölçüleri (x-2) x (x+1) dir. Üç kenar ölçüsü çarpımı 432 olduğuna göre iki kenar toplamı en az kaç olur?
3)Her gün bir önceki günün 1/3 ü kadar fazla soru çözen bir öğrenci 4.gün 256 soru çözdüğüne göre ilk gün kaç soru çözmüştür?
4)Bir öğrenci elindeki parayla 3 bardak çay ve 4simit yada 9 bardak çay alabiliyor. Bu öğrenci 12 bardak çay ve 10 simit elindeki paranın en az kaç katı para ile alabilir?

Bunlar da Cancan nickli kullanıcımızın soruları…

1)Alkol oranı %42 olan alkol su karışımının 1/6 sı alınıp yerine alınan miktar kadar %6 sı alkol olan alkol su karışımı konuyor.Yeni karışımın alkol yüzdesi kaçtır?
2)Bir tüccar aldığı malın yarısını %20 karla ¼ ünü %50 zararla satıyor.Tüccarın zarar etmemesi için kalanın en az yüzde kaç karla satmalıdır?
3)Durgun suda hızı saatte 20 km olan bir motorlu kayığın 5 saat yetecek kadar benzini vardır.Bu motorlu kayık akıntı hızı saatte 4 km olan ırmakta bulunduğu noktadan en fazla kaç km uzağa gidip geri dönebilir?

Bunlar da Sinem nickli kullanıcımızın soruları…

1) 520 km lik yolu 4 saatte gidebilen bir araç,saatteki hızını kaç km azaltırsa aynı yolu 5 saatte gidebilir?

2) 540 km lik yolu 5 saatte gidebilen bir araç 10 dakikada kaç km yol alır?

3) bir aracın saatte 80 km hızla 21 saatte aldığı yolu 12 saatte alabilmesi için hızını yüzde kaç artırması gerekir?

4) bir motosikletin hızı saatte 36 km olduğuna göre,motosiklet 1 saniyede kaç metre yol alır?

5) Ankara ile İstanbul arasındaki mesafeyi saatte 90 km hızla 7 saatte giden bir otobüs,bolu tüneli açıldıktan sonra yine aynı hızla 5 saatte gitmiştir.
bolu tünelinin açılmasıyla beraber Ankara ile İstanbul arasındaki mesafe kaç km azalmıştır?

6) bir araç saatte (V+10) km hızla giderse bir yolu 3 saatte,eğer saatte(V-10) km hızla giderse aynı yolu 3 saat 40 dakikada alıyor.
buna göre,V kaçtır?

7) hızları saatte 80 km ve saatte 70 km olan iki araç A kentinden B kentine doğru aynı anda hareket ediyor.
hızlı olan araç diğerinden 2 saat önce B kentine vardığına göre, A ile B arasındaki yol kaç km’dir.

8 ) bir otomobil K kentinden L kentine saatte 90 km hızla gitmiş,75 km hızla geri dönmüştür.
dönüş süresi gidiş süresinden 3 saat fazla olduğuna göre,K ve L kentleri arası kaç km dir.

9) bir otomobil 510 km lik yolun asfalt kısmını saatte 90 km hızla, toprak kısmını saatte 50 km hızla giderek yolu 7 saatte tamamlıyor.
buna göre,yolun toprak kısmını kaç saatte almıştır?

 

Bunlar da CR7 nickli kullanıcımızın soruları…

1-) A-(A-B) işleminin sonucu nedir?

SORU 2:Türkçe Fransızca ve Almanca dillerinin konuşulduğu bir grupta Almanca bilen herkes Fransızca,Fransızca bilen herkes Türkçe bilmektedir.Yalnız bir dil bilen 7,iki dil bilen 8,üç dil bilen 5 kişi olduğuna göre bu grup kaç kişidir?

SORU 3:A,B ve C dergilerinden yalnız ikisine abone olanların bulunduğu bir apartman da A dergisine abone olanların sayısı 15,B dergisine abone olanların sayısı 13,C dergisine abone olanların sayısı 14 olduğuna göre apartmanda A ve C dergilerine abone olan kaç kişi vardır?

SORU 4:İngilizce,Fransızca ve Rusça dillerinden en az birini bilenlerden oluşan bir toplulukta İngilizce bilenler Fransızca bilmiyor,Fransızca bilenler Rusça bilmiyor.İngilizce bilmeyenler 15 kişi,Rusça bilmeyenler 8 kişi ve yalnız birini bilenler 18 kişi olduğuna göre bu grupta Fransızca bilen kaç kişi vardır?

SORU 5:3 veya 5 ile bölünebilen 98 den küçük kaç tane iki basamaklı doğal sayı vardır?

SORU 6:A=(a,b,c,d,e,f) kümesinin 4 elemanlı alt kümelerinin kaçında a veya b eleman olarak bulunur?

SORU 7:Futbol,voleybol ve basketbol oynayanlardan oluşan bir sporcu grubunda üç oyunu da oynayanlar 5,futbol ve voleybol oynayanlar 9,voleybol ve basketbol oynayanlar 6,futbol ve basketbol oynayanlar 7,futbol oynayanlar 23,voleybol oynayanlar 21,basketbol oynayanlar 15 kişi olduğuna göre,grupta kaç sporcu vardır?

SORU 8:19 kişilik bir öğrenci,resim veya müzik derslerinden en az birini seçmektedir.Resim seçenler,müzik seçenlerin dört katı olduğuna göre,sadece resim seçen kaç kişidir?

SORU 9:Bir sınıftaki öğrenciler,sadece matematik veya fizikten bütünlemeye kalmışlardır.Bu sınıfta matematikten geçen 18,fizikten geçen 16,yalnız bir dersten kalan 14 ve her iki dersten kalan 2 öğrenci olduğuna göre,sınıf kaç kişidir?

SORU 10:Bir turist grubunda İngilizce veya Almanca bilenlerin sayısı,her iki dili bilenlerin sayısının 4 katıdır.25 kişi İngilizce,15 kişi Almanca bildiğine göre,bu iki dilden yalnız birini bilen kaç kişi vardır?

 

4 YORUMLAR

  1. çözüm videosundan çok istifade ettim.
    Soruyu soran arkadaşlara da çözen kişiye de teşekkür ediyorum çok, emeğinize sağlık.
    Soruları gönderenler çözümleri henüz izlememiş galiba teşekkür yorumu yazmamışlar henüz…

  2. video şu anda yayında arkadaşlar
    ancak videoyu tıkladığınızda
    this video is unavailable. uyarısını görüyorsanız sistemin videoyu işlemesi henüz tamamlanmamış demektir. 1-2 dakika sonra tekrar denemenizi tavsiye ederiz…

DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ