Genel

Nakil İşlemleri Hakkında Önemli Bir Uyarı

Nakil işlemleri geçen hafta başladı. Bu hafta ikinci hafta. Toplam beş hafta sürecek olan nakil işlemlerinde her hafta çok önemli…

İlgili Makaleler

 

nakil işlemleri

İlk hafta bilindiği üzere öğrenciler başvurdukları liselere nakil işlemi yaptıramadılar. Çünkü hiç bir okulda boş kontenjan yoktu. İkinci hafta yani bu haftadan itibaren nakiller yapılmaya başlayacak. Bunun sebebi ilk hafta yapılan nakil işlemleriyle özel okula nakil olan öğrenciler. Bu öğrencilerin nakil yaptırması ile MEB tarafıdan yerleştirildikleri okullarda boş kontenjan oluşmuş olacak.

TABAN PUANLAR ÖNEMLİ Mİ?

MEB tarafından yapılan yerleştirmeler sonucunda oluşan taban puanların nakil işlemlerinde herhangi bir önemi yok. Önemli olan başvuru yaptığınız hafta başvuran adaylar arasındaki puan sıralamasında boş kontenjan kadar olan kısma girebilmektir.

Mesela; gitmek istediğiniz lisede boş kontenjan sayısı 3 ise, sizinle birlikte başvuranlar arasında, puan üstünlüğüne göre ilk üçe girmeniz gerekiyor.

HER HAFTA ÖNEMLİ

Bir hafta boş kontenjan 3 iken başka bir hafta 5’e de çıkabilir, 2’ye de düşebilir. Bir hafta başvuran sayısı 15 kişi olabilirken, başka bir hafta 30’a 40’a da çıkabilir 3’e 5’e de düşebilir. Boş kontenjanlar takip edilmeli ve her hafta müracaat edilmeli.

BAŞVURU SIRASININ ÖNEMİ YOK!

Başvuru sırasının bir önemi yok. Yani, aynı hafta içinde ilk başvuran ile son başvuran arasında bir fark yok. Tavsiyem her hafta cuma gününü bekleyin ve başvuran sayısını öğrenebilirseniz, girebileceğiniz okullara başvurmanızdır.

4 Yorum

DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ

Başa dön tuşu